EU version

„Pantery testovali nevidomí i maminky s kočárky. Takto si představuji vlaky 21. století,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková

„Pantery testovali nevidomí i maminky s kočárky. Takto si představuji vlaky 21. století,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková
foto: Redakce RT, Public Domain/Petra Pecková
23 / 05 / 2024

Nejen o výhodách nových moderních vlaků RegioPanter jsme v exkluzivním rozhovoru pro redakci RAILTARGET mluvili s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou.

Setkáváme se u příležitosti první jízdy moderního vlaku RegioPanter na trati Praha – Kralupy nad Vltavou, který je poprvé v provozu s cestujícími. Jaké jsou výhody nasazení těchto vlaků pro občany Středočeského kraje? 

Hned na začátku jsme se rozhodli, když jsme před čtyřmi lety vstoupili na kraj, že musíme vozový park ve Středočeském kraji obnovit, protože je opravdu velmi starý. Naši předchůdci neobjednávali nové vlaky a vozový park Středočeského kraje neobnovovali. Dodávka vlaků běžně trvá od pěti až po šest let. Nám se to však podařilo během tří let, a to díky Škoda Transportation, která tento vlak vyrobila a dnes se poprvé spouští na trať s cestujícími. Nový RegioPanter přinese komfort, ale také rozšíří kapacitu trati. Komfort je za mě jednoznačný. Kromě toho, že vlak vypadá krásně, protože je designován do barev PIDu, je také velmi funkční. Vlak byl testován spolu s nevidomými. Testovala se například odezva na různá zvuková zařízení, signály atd. Pak se testoval i s maminkami s kočárky. Celý je přizpůsobený bezbariérovému konceptu, i toalety jsou bezbariérové. RegioPanter je prostorný, má hodně místa pro cestující, například pro ty, kteří mají kola nebo kočárky. Součástí je i kamerový systém, samozřejmě Wi-Fi, prostě celé je to moderní. Takto si představuji vlaky 21. století. Rozhodně si myslím, že vlak bude pro cestující komfortní. 

Když jste zmínila, že se cestující se mohou těšit na vysoký komfort. Na co konkrétně se mohou těšit?

Vlak je bezbariérový. Je uzpůsoben i pro nevidomé cestující. Ve vlaku je dostupné připojení na Wi-Fi. Samozřejmě disponuje zásuvkami. Součástí je i kamerový systém, takže je bezpečný i v okamžiku, kdy se něco stane. Dále má třeba i odpadkové koše na tříděný odpad. Zajímavou součástí jsou speciálně řešená sedadla, která jsou ergonomická, to znamená, že se na nich velmi dobře sedí lidem, kteří mají problémy s páteří, s plotýnkami atd. A navíc je designově pěkný v barvách PIDu.

Co si od těchto vlaků slibujete. Myslíte si, že přispějí ke konkurenceschopnosti železniční dopravy oproti ostatním druhům veřejné dopravy? Případně pomůže ke zatraktivnění veřejné dopravy?

Nacházíme se v takovém začarovaném kruhu. Chtěli bychom železniční dopravu více a více zatraktivňovat pro veřejnost, ale současně se toho trochu bojíme. Naše koridory totiž mají omezenou kapacitu, a kdybychom na železnici přivedli ještě více cestujících, mohlo by se stát, že bychom ve špičkách nebyli schopni jejich přepravu odbavit. Koridory jsou v podstatě kapacitně zcela naplněné a my potřebujeme na železnici dostat soupravy, které mají vyšší objem. Vlaky jako je RegioPanter, nebo třeba jednotky EMU, které mají být nasazeny, povedou k tomu, že se kapacita koridoru zvýší až o 25 %. To by mělo být velmi významné. Samozřejmě to, že lidé chtějí jezdit v hezkém prostředí, je dost podstatné. Myslím si, že tyto vlaky to budou plnit vrchovatě.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že tyto nové moderní vlaky nahradí část dvoupodlažních CityElefantů. Co se stane konkrétně s těmito jednotkami?

CityElefanty budou jezdit dále na jiných trasách, kde navýší jejich kapacitu.

Tagy