EU version

Česko má přeshraniční ostudu. Pekarová a Benda odpovídají mlčením, Česku se vzdaluje další strategický projekt

Česko má přeshraniční ostudu. Pekarová a Benda odpovídají mlčením, Česku se vzdaluje další strategický projekt
foto: Markéta Adamová / Public domain/Markéta Pekarová Adamová
13 / 11 / 2023

Strategický projekt splavnění hladiny Labe podmíněný schválením vládní česko-německou úmluvy leží skoro již dva roky ve Sněmovně a koalice není schopna zařadit bod na jednání. Zatímco Němci už začali se stavebními pracemi na prohloubení koryta v kritických úsecích, česká strana ještě nedala ani poslední legislativní štempl. Zrodila se další mezinárodní ostuda, tak jak jí známe z rozestavených dálnic s našimi sousedy.

Paradoxně úmluvu schválila již vláda, prezident i Senát, ale Sněmovna během dvouletého období nebyla schopna důležitou úmluvu projednat. „Je to ostuda. Z mezinárodních smluv dostávají přednost takové „nesmysly“ jako dvojí zdanění v Kosovu a v jiných banánových republikách, ale tento důležitý dokument tam leží,“ uvedl pro redakci jeden z koaličních poslanců.

Orgánem, který je zodpovědný za program jednání je grémium Sněmovny, tedy předsedové poslaneckých klubů. To se však až na výjimky rozhodlo mlčet. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda byl našimi médii opakovaně tázán přes tiskového mluvčí Jakub Skyvu, odpověď ale ani po týdnu nedorazila. Stejně tak promlčet se do ztracena se rozhodla i předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která neodpověděla minulý týden na dotaz Idnes.cz. Na dotazy redakce v souvislosti neodpověděl ani předseda klubu Stan Josef Cogan.

Naopak hledat vinu u opozice se rozhodl předseda poslaneckého klubu KDU Aleš Dufek. „Poslanci během současného volebního období tráví ve sněmovně enormní množství času, ale mnoho důležitých bodů bohužel zůstává neprojednáno. Důvodem je extrémní množství obstrukcí ze strany opozice a s nimi spojených nekonečných debat, které znemožňují práci poslanců a zdržují projednávání důležité legislativy,“ uvedl pro redakci Dufek.

Jan Polák / Wikimedia Commons / CC BY-SA

Podle poslance ANO Martina Kolovratníka, který má v hnutí na starosti dopravní agendu, předseda klubu KDU hrubě a sprostě lže. „Vymlouvá se a snaží se odvézt pozornost. Tohle je od něj opravdu sprosté a podlé chování. Jednací agendu totiž stanovuje koalice a nikoli opozice,“ uvedl pro redakci Kolovratník, který dva roky zaparkovanou úmluvu považuje to za mezinárodní ostudu. „Jestliže ministr Kupka do Německa jezdí a jedná (primárně o železničním spojení), pak je o to horší, že vládní koalice odmítá tuto smlouvu zařadit na program. Já ji přitom považuji za nekonfliktní a bezproblémovou,“ uzavřel Kolovratník

Jez může být i nemusí

Úmluva nehovoří apriori o výstavbě jezu na Labi kvůli zvednutí hladiny řeky, nicméně je to jedna z variant. Pokud by k ní došlo, součástí díla by měla být i hydroelektrárna. Produkce této naprosto čisté vodní energie by byla svou kapacitou schopna pokrýt polovinu spotřeby nedalekého města Děčína a podle důvěryhodných zdrojů by výstavbu elektrárny nemusel ani platit stát, ale už se našel soukromý investor. Stavba by byla strategická nejen z hlediska výroby čisté energie, ale především i udržením hladiny řeky na požadované výši hladiny na 300 dní v roce, zatímco rejdaři dnes musí polovinu roku kotvit a zboží se zbytečně překládá na železnici, která navíc kapacitně nestíhá. Z hlediska bezpečnosti vodní cesta umožňuje přísun strategicky významných komodit, které zajišťují bezpečnost státu.

Kromě parametrů plavební dráhy na území České republiky a na území Německa počítá dohoda se zřízením společné komise, jejímž úkolem bude provádět monitorování parametrů plavební dráhy a navrhovat opatření k jejímu zlepšení.

Zdroj: e-usti.cz

Tagy