EU version

Velké personální změny v Správní radě Správy železnic. Kdo jsou noví členové?

Velké personální změny v Správní radě Správy železnic. Kdo jsou noví členové?
foto: Správa železnic/
30 / 06 / 2022

Dlouho očekávané personální změny ve Správní radě Správy železnic jsou tu. Nejedná se přitom jen o dílčí avizované personální politické výměny, došlo k odvolání téměř všech členů Správní rady!

Ze Správní rady SŽ totiž nebyli odvoláni jen politici, ale i členové z řad odborníků. Došlo k avizovanému odvolání Jaroslava Foldyny (SPD) a Daniela Ťoka, bývalého ministra dopravy ANO. Zároveň byl odvolán i předseda Správní rady SŽ, bývalý děkan dopravní fakulty ČVUT, Pavel Hrubeš. Dalším odvolaným z řad odborné veřejnosti je Ivo Drahotský, který působí na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity v Pardubicích. Posledním odvolaným je Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT.

Ve Správní radě Správy železnic tak ze všech původních členů zůstali pouze dva. Ve Správní radě bude nadále působit stínový ministr dopravy Martin Kolovratník. V radě pokračuje i náměstek ministra dopravy Martina Kupky, Ladislav Němec.

"V rozvoji dopravy zásadně trvám na tom, že se jedná o otázku odbornou, nikoli politickou. Právě proto jsem v minulém volebním období vždy jednal s kolegy z opozice a dohodli jsme se na takových zásadních věcech, jako je dodnes platná novela liniového zákona nebo zahájení výstavby VRT z března 2017. Správa železnic se za několik posledních let dramaticky změnila, dnes je z ní moderní firma, která posouvá českou železniční síť do jednadvacátého století a která má vynikající reputaci v celém evropském prostoru. Vážím si toho, že jsem k dnešnímu stavu mohl přispět jako dosavadní místopředseda Správní rady a také toho, že v nastolených změnách můžu pokračovat. S ministrem dopravy Martinem Kupkou jsme odbornou spolupráci projednali před několika měsíci, důkazem může být jeho vystoupení na respektované konferenci Železnice Pardubice 2022. Věřím, že společně s novými kolegy ve Správní radě navážeme na předchozí strategii a že se postavíme čelem k novým výzvám jako je výstavba VRT, start provozu ETCS, konverze trakční soustavy nebo rozumný a hospodárný přístup k regionálním tratím", uvedl poslanec a stínový ministr dopravy Martin Kolovratník pro RAILTARGET.

Kdo jsou noví členové Správní rady Správy železnic? Prvním z nich je Jan Lička, kterého do Správní rady dosadili Piráti. Lička je zastupitelem Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu. Druhým nově jmenovaným členem Správní rady je Martin Červíček (ODS), hejtman Královehradeckého kraje. Ten má být zároveň i novým předsedou Správní rady. Posledním nově jmenovaným je David Čermák, který v minulosti působil jako ředitel ŘSD.

Zajímavé je, že nově jmenováni byli zatím jen tři členové. Dvě křesla ve Správní radě Správy železnic tak zůstávají zatím prázdná.

Tagy