foto: redakce RAILTARGET/Souprava PKP Intercity na Innotrans
Největší tendr v historii PKP Intercity se zřejmě obejde bez polských výrobců. Zadávací podmínky soutěže na 42 dvoupodlažních vlaků jsou teď terčem kritiky.
Státní osobní železniční dopravce PKP Intercity plánuje koupit 42 dvoupodlažních elektrických souprav (EMU) s opcí na dalších 30 včetně servisní smlouvy na 30 let. Tendr v hodnotě 17 miliard PLN by se tak stal v historii PKP Intercity největším v historii. Základními parametry jsou dvousystémovost, rychlost 200 km/h a přepravní kapacita 500 osob. Příprava výběrového řízení zveřejněného v evropském věstníku koncem října 2024 vyvolala na sklonku roku v Polsku velké pozdvižení a politickou diskusi.
Psali jsme
Povolební změny se nevyhnuly ani společnosti PKP Intercity. Do jejího čela byli jmenováni noví manažeři. RAILTARGET je exkluzivně představuje.
PKP Intercity a nový tendr na dvoupatrové EMU soupravy
V podrobnostech tendru se objevila další zadávací podmínka, požadavek, aby výrobce železničních vozidel měl ve svém portfoliu už existující soupravu vybavenou s ECTS2 a splňoval TSI v některém členském státu EU. Ani jeden z polských výrobců - Pesa, Newag a Fabryka Pojazdów Szynowych Cegielski - tuto podmínku nesplňuje, ačkoliv schopnosti k výrobě zřejmě mají. Do tendru se tedy přihlásily firmy Stadler, Alstom a Siemens. Proti zadávacím podmínkám se právní cestou vydal pouze Newag. Smlouva s vítězem by se měla podepsat ve druhém čtvrtletí roku 2025 a s dodávkami se počítá do šesti let od podpisu smlouvy.
Psali jsme
PKP Intercity utratí 19,5 miliardy za novou flotilu 35 hybridních vlaků. Tyto moderní vozy s 187 místy a prodejními automaty slibují pohodlnější…
PKP Intercity se připravuje na liberalizaci polské železnice
Generální ředitel PKP Intercity Malinowski a náměstek ministra infrastruktury Malepszak zdůraznili, že nové velkokapacitní vlaky jsou na mnoha příměstských trasách potřebné, protože počet cestujících roste meziročně o 15 %, někde i o 30 %. Zejména koridory do Varšavy potřebují posílit. Jsou limitované délky nástupišť. Druhým důvodem je vůle polského státu včas připravit PKP Intercity na liberalizaci osobní dopravy, protože úplné a faktické otevření nastane v Polsku v roce 2030. PKP Intercity nechce přijít o trh v segmentu veřejně objednávaných služeb.
Bývalý ministr infrastruktury, opoziční poslanec Andrzej Adamczyk v diskusi v polském parlamentu kritizoval, že vstupní podmínky PKP Intercity s podporou ministerstva vypsalo tak, že jsou předem vyloučeny samostatně z účasti všechny polské firmy. Připomněl dva předchozí tendry PKP IC na dvoupodlažní soupravy push-pull, do kterých se přihlásily společnosti Newag a Pesa, ale vláda je zrušila kvůli nedostatku finančních prostředků. Důvodem byla stopka vládě z EU kvůli údajnému porušování principů právního státu. Dalším důvodem byly údajně předražené nabídky polských výrobců.
Poslanci opozice během diskuse popřeli, že by jim šlo o zvýhodňování polských podniků vyrábějících kolejová vozidla, a zdůraznili, že jim jde o to, aby polští výrobci měli vůbec možnost se tendru zúčastnit. Politici vládní koalice naopak tvrdili, že Stadler a Alstom deklarují, že nové vlaky budou z 90 % montovány v Polsku, že zde koneckonců tyto firmy mají své výrobní závody a platí v Polsku daně. Splňují tedy definici polského výrobce. Malepszak připomněl, že dvoupatrové jednotky EMU vyrábí na evropském trhu řada výrobců, a vyšší konkurence přinese výhodu pro PKP Intercity.
Zdroj: raportkolejowy.pl