EU version

Z Brna do Znojma za necelou půlhodinu, navrhuje studie Správy železnic

Z Brna do Znojma za necelou půlhodinu, navrhuje studie Správy železnic
foto: Archiv/Z Brna do Znojma za necelou půlhodinu, navrhuje studie Správy železnic
26 / 02 / 2022

Správa železnic představila studii, podle které by část nové vysokorychlostní tratě z Brna na jih umožnila jízdu ze Znojma do Brna v časovém rámci 25 minut.

Správa železnic předala zastupitelům Znojma hotovou studii proveditelnosti umožňující variantu, která města částečně spojí plánovanou vysokorychlostní tratí z Brna na jih a odbočkou na novou trať u Unkovic do Hrušovan nad Jevišovkou. Odtud mají vlaky pokračovat po modernizované a elektrizované současné trati. Nyní zastupitelé čekají, až návrh schválí Centrální komise Ministerstva dopravy aby mohli začít s přípravami.

Práce na studii započaly v roce 2019. Z výsledků se mohou radovat především obyvatelé Znojma, kteří poslední dekádu volají po rychlém železničním spojení s Brnem. Znojemské trasování železnic z 19. století totiž dosahuje lepšího spojení s Vídní, než s Brnem či Prahou a silně tak pokulhává za silnicí.

Za předpokladu, že se nové spojení opravdu uskuteční, mělo by k zahájení stavby dojít po roce 2030. Do té doby má vzniknout trať pro rychlovlaky z Brna k Šakvicím, která povede západně od současného koridoru a umožní rychlosti převyšující 300 kilometrů v hodině. Od této trati by se ta znojemská odpojila u Unkovic a dále jako dvoukolejka pokračovala jižně od Pohořelic. Ze stanice v Pohořelicích navrhuje studie pokračovat dále jihozápadně směrem k Hrušovanům nad Jevišovkou. Tam má vzniknout kolejový triangl, který umožní jednak vedení přímých vlaků po současné trati směrem do Mikulova, tak i směrem do Znojma. Pro dostatečnou kapacitu by se krátká část této tratě také převedla do dvou kolejí.

Projekt znamená krok kupředu nejen pro rozvoj Znojma, ale i dostupnější dopravu pro obyvatele Pohořelic a okolí.

 

Tagy