foto: cdnostalgie/public domain/Parní lokomotiva 313.4 MATYLDA
Parní lokomotiva řady 313.4, přezdívaná “Matylda”, jezdila na soukromých dráhách ve východních a severních Čechách. Dnes se dochovala jediná, která i díky účinkování ve filmu "Páni kluci" stále okouzluje železniční nadšence.
Tyto mašiny jsou “tendrovky” což znamená, že tato lokomotiva má své zásoby vody a paliva zabudované přímo na palubě, místo samostatného tendru. Tendr samostatný vagon, který slouží k přepravě zásob nutných k provozu lokomotivy. Tendrovky tedy mají všechno potřebné k provozu integrované přímo v konstrukci lokomotivy. Jde vlastně o samostatné lokomotivy s vestavěným zásobníkem, což jim umožňuje být nezávislé na připojení k samostatnému tendru. Tato konstrukce byla oblíbená v určitých obdobích, protože usnadňovala provoz a zjednodušovala obsluhu železniční dopravy. Jedním z prvních výrobců byla První českomoravská společnost, které měla sídlo v Libni.
Psali jsme
Gotthardský tunel je ikonická stavba, kterou zná téměř každý čtenář. Ne všichni však znají jméno Alfreda Eschera. Muže, který zachránil Švýcarsko před izolací,…
Tyto lokomotivy se vyráběly mezi lety 1890 až do roku 1909 a bylo jich vyrobeno třicet pět kusů s označením řady 162 jak je uvedeno na webu nostalgie.cz. Tyto lokomotivy si převzaly Rakouské státní dráhy (kkStB). Později v roce 1918 bylo třicet tři stojů zpět přijato jako majetek Československých státních drah (ČSD). Do roku 1938 nebyl vyřazen ani jeden stroj. Na začátku padesátých let začalo jejich postupné vyřazování z provozu a také jejich prodej do prostoru vleček. V roce 1945 byly tyto lokomotivy ve vlečkovém provozu na Moravě a odtud byly pak přeřazeny na depo v Ostravě. Znovu v provozu na krátké období byly v roce 1977 a znovu odstaveny.
Z webu vlaky.net také vyplývá, že do dnes se z nich dochovala pouze jedna parní lokomotiva řady 313.432 přezdívaná “Matylda” a je stále schopná provozu. Oprava tohoto stroje byla finančně podpořena Ministerstvem dopravy České republiky díky programu číslo 127 66 “Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel” v roce 2022. A proslavila se díky tomu, že účinkovala ve filmu “Páni kluci (1975)”.
Psali jsme
André Chapelon, tak zní jméno muže, který přivedl svou pílí a kreativitou parní lokomotivy na vrchol. Svou vytrvalou prací dokázal vyvinout ty…
Tagy