EU version

Smrtelná srážka: V Doněcké lidové republice se srazil raketový systém a vlak

Smrtelná srážka: V Doněcké lidové republice se srazil raketový systém a vlak
foto: apostrophe.ua/Smrtelná srážka: V Doněcké lidové republice se srazil raketový systém a vlak
03 / 10 / 2023

Při znepokojivém incidentu v mezinárodně neuznané Doněcké lidové republice se 3. října srazil vlak se systémem protivzdušné obrany Strela-10, což mělo za následek vykolejení lokomotivy a poškození kolejí. K nehodě došlo na trati Yenakiyevo-Uglegorsk a týkala se raketového systému Strela-10, který je přisuzován ruským ozbrojeným silám.

Podle zpráv telegramu ASTRA řidič raketového systému, který byl součástí vojenského konvoje, zřejmě ztratil kontrolu nad vozidlem, sjel z mostu a následně byl sražen protijedoucím nákladním vlakem. Při srážce zahynuli tři ruští vojáci a dva další byli zraněni.

Strela-10 je protiletadlový raketový systém sovětské výroby určený pro pozemní síly. Toto zařízení, zavedené do ozbrojených sil SSSR v roce 1976, se zaměřuje na kontrolu vzdušného prostoru prostřednictvím optoelektronického systému. Jeho primární funkcí je detekovat a neutralizovat vzdušné cíle operující v malých výškách.

Strela-10 je postavena na základech bojového vozidla MT-LB a má pásový podvozek, který jí umožňuje pohybovat se v terénu a dokonce i plout. Raketový systém surface-to-air (SAM) je vybaven odpalovacím zařízením, které pojme čtyři protiletadlové řízené střely 9M37. Stejný počet střel lze uložit i uvnitř bojového prostoru. Tyto střely lze navádět pomocí fotokontrastního nebo infračerveného zařízení. Pro obranné účely je navíc k dispozici kulomet PKT ráže 7,62 mm.

Doněcká lidová republika je entita na východě Ukrajiny, která se původně sama vyhlásila v roce 2014, ale později byla anektována Ruskem. Od roku 2014 je silně podporována a kontrolována ruským vlivem a důsledně si nárokuje území Doněcké oblasti Ukrajiny.

Zdroj: Focus.ua

Tagy