EU version

Představení DAC: Velký třesk a financování naráží na odpor

Představení DAC: Velký třesk a financování naráží na odpor
foto: Archiv/Představení DAC: Velký třesk a financování naráží na odpor
23 / 01 / 2023

Česká republika se v současné době potýká s odporem proti zavedení DAC. Žesnad.cz a Dopravní sekce Hospodářské komory požadují realističtější plánování migrace.

V České republice se setkáváme s odporem proti zavedení DAC - digitálního automatického spřáhla. V zásadě je DAC vítán, ale "Velký třesk" pro přestavbu i financování ze strany železnic/EVU je odmítán. To podporuje jak Dopravní sekce Hospodářské komory, tak Žesnad.cz, sdružení nákladních železnic. Požaduje se "realističtější" plánování migrace. Otázky ohledně přidané hodnoty DAC jsou legitimní, ale bez ověřeného funkčního řešení a zajištěného financování nelze stanovit žádný definitivní harmonogram. Přechod by měl probíhat postupně. Sdružení rovněž připravilo právní analýzu týkající se zavedení DAC.

Již dříve vyzvalo Ministerstvo dopravy, aby na evropské úrovni vyjasnilo řadu sporných otázek ve své koncepci přechodu na digitální dopravu. "Zavedení DAC musí zvýšit konkurenceschopnost a bezpečnost železniční nákladní dopravy ve srovnání s ostatními druhy dopravy, což v současné době není zřejmé. Sdružení vidí za současnou evropskou koncepcí neobvyklý lobbing, který se navíc stále tváří jako iniciativa Evropské komise, která však neodpovídá realitě." - říká Oldřich, výkonný ředitel Sládek Žesnad.cz.

Zdroj: Eurailpress.de

Tagy