EU version

Poslanci napříč spektrem se shodují, údržba české železniční sítě je prioritou

Poslanci napříč spektrem se shodují, údržba české železniční sítě je prioritou
foto: Archives/Naše Ústecko/KDU-ČSL tiskové materiály/Politici napříč spektrem se shodují, údržba české železniční sítě je prioritou
13 / 07 / 2022

Tématem tohoto léta je pro české politiky státní rozpočet. O tom, že dojde k jeho přerozpočtování informoval sám ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Právě tyto změny mohou být velkou příležitostí pro Ministerstvo dopravy, které by do svého rezortu mohlo získat více finančních prostředků. Ty by mohly významně pomoci v oblasti údržby české železniční sítě, na kterou Správa železnic nemá ve svém rozpočtu dostatečné množství finančních prostředků.

„Vzhledem k rostoucím cenám pohonných hmot bude docházet k vyššímu využívání veřejné dopravy, vlaků nevyjímaje. Je tedy logické, že by se do tohoto sektoru mělo přesměrovat více peněz. Zabezpečení na železnici vnímám jako prioritu, nikdo přeci nechce, aby se z vlakových neštěstí způsobených selháním techniky nebo přepracováním strojvůdců stal systémový problém,“ otevírá toto téma poslanec Libor Turek (ODS), který je členem Podvýboru pro dopravu.

"Na údržbu české železniční sítě by určitě mělo směřovat více peněz, otázkou však  je, co si myslí ministr financí. Jsem hluboce přesvědčen, že od doby, kdy se dělalo programové prohlášení vlády se stalo tolik změn, že by bylo fér, kdyby vláda prezentovala aktualizované vládní programové prohlášení a v návaznosti na to i aktualizovaný rozpočet," uvedl pro RAILTARGET Jan Kasal (KDU-ČSL) a dodal: "vůbec to nejhorší, by bylo nedělat nic. A jenom škrtit na investicích, což je pravidelný průvodní jev nejenom této vlády, ale všech možných vlád které se na to dívaly optikou aktuálních měsíců nebo málo let. Je nutné posílit zdroje příjmů do státního rozpočtu."

Podle Martina Kolovratníka (ANO) je velkým problémem i odkládání provozní údržby tratí. Podle jeho názoru českou železniční síť odkládání problémů dožene v roce 2023-2025. Potom to výrazně pocítí dopravci i cestující, bude docházet k výlukám, omezením rychlostí i zpožděním. „Opravy a údržbové práce, které by teď stály relativně rozumné množství peněz, se posouvají do budoucna, kdy budou mnohem dražší. Vláda v této oblasti jedná jako špatný hospodář,“ uzavřel člen Podvýboru pro dopravu Kolovratník, který je zároveň členem Správní rady Správy železnic.

Poslanci mají v tomto ohledu jasno. Bezpečná a udržovaná železnice by měla být jednou z priorit české vlády. Na to navazuje i celková politika EU, která železniční dopravu podporuje jako jediný udržitelný způsob přepravy osob i zboží. České republika by tak obzvláště v době svého předsednictví v Radě EU měla tento trend následovat.

Tagy