foto: Alexei Danichev/Sputnik, rbth.com/Od studené války po současnost: Ruské obrněné vlaky s jadernými raketami a jejich vliv na globální stabilitu
V pokračování série článků o obrněných vlacích se dnes podíváme na to, jak Rusko tento typ vlaků používalo od první a druhé světové války a jak v posledních letech tuto koncepci oživilo vývojem obrněných vlaků s jadernými raketami, moderními technologiemi a strategickými schopnostmi. Tento článek se zaměří na pozadí, konstrukci a potenciální důsledky ruských obrněných vlaků s jadernými raketami.
Sovětský svaz během studené války poprvé vyvinul systém jaderných raketových vlaků (RT-23 neboli Moloděc a SS-24 neboli Skalpel). Byly určeny k přepravě a odpalování mezikontinentálních balistických raket, zůstaly těžko zjistitelné a vysoce mobilní. Po podpisu dohody o snížení zbrojení na počátku roku 2000 byl systém vyřazen z provozu, ale v roce 2010 Rusko v rámci modernizace svých strategických jaderných sil oznámilo plány na vývoj nové generace jaderných raketových vlaků.
Takové vlaky se skládají z několika základních součástí. Za prvé jsou poháněny lokomotivami určenými k přepravě těžkých nákladů a provozu v různých podmínkách, které jsou navrženy tak, aby splynuly s běžnými lokomotivami na ruské železniční síti.
Psali jsme
Vítejte v sérii článků o obrněných vlacích, fascinujícím a často přehlíženém aspektu vojenské historie. Obrněné vlaky byly klíčovou součástí…
Druhou ostnatou součástí jsou samotné raketové vozy, v nichž jsou umístěny mezikontinentální balistické rakety a jejich odpalovací zařízení. Rakety jsou chráněny silným pancéřováním a vozy mohou vypouštět ICBM ze skrytých pozic.
Kromě toho vlaky obsahují další vozy (řídicí a kontrolní střediska, komunikační zařízení a kabiny pro posádku), které zaručují autonomní provoz vlaků po dlouhou dobu.
Vývoj tohoto typu obrněného vlaku má potenciálně nebezpečné důsledky a vyvolává obavy o strategickou rovnováhu, kontrolu zbrojení, a především eskalaci ze strany Ruska, která se očekává zejména vzhledem k agresivním aktivitám této země, zejména válce na Ukrajině, která se od anexe Krymu v roce 2014 hybridizovala a 24. února 2022 se naplno rozhořela otevřeným vojenským útokem a invazí ruských vojsk po celé délce společné hranice a z území Běloruska.
Psali jsme
Obrněné vlaky hrály významnou roli ve vojenské strategii během první světové války. Byly silně opevněné a vybavené dělostřelectvem, kulomety…
V současné době nemáme potvrzené informace o použití obrněných vlaků Ruskem v agresivní válce na Ukrajině, ale vzhledem k rozsahu invaze, imperiálním ambicím a jadernému vydírání, které ruské politické vedení používá v reakci na vojenskou pomoc Ukrajině ze strany téměř všech civilizovaných zemí, je docela dobře možné, že se Rusko v budoucnu uchýlí kromě jiných vojenských prostředků i k použití obrněných vlaků. Navíc je známo, že od počátku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu cestuje Putin obrněným vlakem.
Vývoj a nasazení těchto vlaků je moderní adaptací historické vojenské koncepce a připomíná neustálý vývoj vojenských technologií, který zase vyžaduje odpovědnost, trvalý dialog a spolupráci pro udržení globální bezpečnosti, což Rusko otevřeně zanedbává.
Psali jsme
Druhá světová válka přinesla další rozvoj a využití obrněných vlaků v různých válečných oblastech. Tyto mohutné, opevněné stroje byly využívány…