foto: RAILTARGET/Plzeň
Plzeňský kraj svými požadavky vyřadil České dráhy ze soutěže na provoz linky P3 Plzeň–Domažlice. Důvod? Nereálné podmínky, které nelze včas splnit. Vhodná vozidla nejsou na trhu a nové vlaky by dorazily až za několik let.
České dráhy nepodaly nabídku do soutěže Plzeňského kraje na zajištění provozu linky P3 Plzeň – Domažlice město. Důvodem je objektivní nemožnost zajistit v požadovaném čase vozidla odpovídající požadavkům stanovených zadávací dokumentací, informovala naší redakci tisková zpráva společnosti.
Nesplnitelné požadavky kraje: Vhodná vozidla na trhu prostě nejsou, zní z ČD
Podle Českých drah jsou požadavky Plzeňského kraje na počty a technické parametry vozidel, včetně přepravní kapacity a vybavení systémem ETCS, jsou z pohledu dostupnosti vozidel na trhu i z hlediska výrobních lhůt nových vlaků v daném čase nesplnitelné. České dráhy realizovaly průzkum trhu, který dokládá, že vhodná secondhandová vozidla splňující parametry kraje se na trhu v potřebných počtech a kvalitě nenacházejí.
Psali jsme
Vlaky v Královéhradeckém kraji se mění doslova před očima. Moderní RegioPantery a RegioFoxy, ale také Lišky a Panteři, už nyní…
ETCS a výrobní lhůty: Realita, se kterou kraj nepočítal
ČD také informovaly, že i kdyby teoreticky byla k dispozici, nelze je vybavit palubní jednotkou ETCS a provést další úpravy ve lhůtě kratší než 24 měsíců (soutěžní procesy, výrobní kapacity a schvalovací procesy pro technicky zhodnocená vozidla). Podobně u nových vozidel, tam je dodací lhůta i podle rozhodovací praxe Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže minimálně 25, ale dle aktuálních indikativních nabídek také až 48 měsíců. Dopravce logicky může pořídit vozidla až po definitivním dokončení soutěže a vyhlášení výsledků, tedy může je objednat přibližně jen 18 měsíců před zahájením provozu podle soutěžené smlouvy.
České dráhy doplácejí na povinnost veřejných soutěží
Kraj tak žádnému dopravci, který vozidla již nemá k dispozici a připravená pro provoz, nenechává dostatek času na splnění smluvních předpokladů, přičemž nenasazení požadovaných vozidel od začátku provozu je kryto masivními sankcemi. České dráhy by navíc, na rozdíl od všech ostatních dopravců na tuzemském trhu, ještě musely na vozidla realizovat veřejnou soutěž. Tím jsou ještě více znevýhodněny oproti své konkurenci, která nemusí postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek.
Psali jsme
Vlaky v Královéhradeckém kraji se mění doslova před očima. Moderní RegioPantery a RegioFoxy, ale také Lišky a Panteři, už nyní…
P3 Plzeň–Domažlice: ČD ze hry
„Žádali jsme zadavatele o posunutí termínu zahájení plnění smlouvy minimálně na prosinec 2027, tomu nebylo vyhověno. Požadovali jsme po zadavateli, aby alespoň upravil kvalitativní požadavky tak, abychom mohli k prosinci 2026 nabídnout dočasné řešení s využitím stávajících vozidel vybavených systémem ETCS a následně realizovali postupné nasazení zcela nových jednotek řady 847 RegioFox, které reálně nemohou být dodány dříve než v první polovině roku 2027. Zadavatel však naše návrhy zamítl a trvá na plnění podmínek již od konce roku 2026. Tím nás prakticky Plzeňský kraj ze soutěže vyřadil a připravil se o možnost získat pro linku P3 zcela nové komfortní vlaky ČD, které už v kraji ke spokojenosti cestujících jezdí a je dokonce možné je provozovat i s příměsí HVO, tedy s menším dopadem na životní prostředí než jiná obdobná dieselová vozidla,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.
Psali jsme
V olomouckém depu se začalo stavět. Za 400 milionů korun tam vyroste moderní opravárenská hala, která zvládne i nejnovější vlaky RegioPanter.…
Šibeniční termín: Plzeňský kraj podle ČD od začátku věděl, že je to nesplnitelné
České dráhy vnímají počínání Plzeňského kraje a šibeniční termín vypsání veřejné zakázky vzhledem k začátku jejího plnění za výrazně limitující pro dopravce, kteří již nyní nedisponují vozidly, která by mohla být na tento provozní soubor nasazena. Plzeňský kraj věděl o konci kontraktu řadu let, a přesto se rozhodl vypsat soutěž na poslední chvíli s parametry, které nejsou splnitelné pro dopravce, kteří už nemají vozidla dopředupřipravená.
České dráhy podaly proti takto nastaveným podmínkám námitky, které kraj ke dni podání nabídek nevyřídil. V případě negativního rozhodnutí o námitkách nechají České dráhy nastavené parametry přezkoumat Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. České dráhy věří, že do budoucna budou zadávací podmínky u veřejných zakázek nastavovány tak, aby umožňovaly reálnou soutěž mezi dopravci za férových a nediskriminačních podmínek.
Zdroj: České dráhy