EU version

Atomová lokomotiva Dr. Lyle Benjamina Borsta: Příběh inovace lokomotivy X-12

Atomová lokomotiva Dr. Lyle Benjamina Borsta: Příběh inovace lokomotivy X-12
foto: ATOMIC Hot Links, flickr/Atomová lokomotiva Dr. Lyle Benjamina Borsta: Příběh inovace lokomotivy X-12
07 / 06 / 2023

Mezi lety 1951 a 1957 se zrodil ambiciózní plán na zkonstruování lokomotivy, která by nepotřebovala zastávky na doplnění uhlí či nafty. Dr. Lyle Benjamin Borst, fyzik a pedagog na University of Utah, který dříve pracoval jako konstruktér reaktorů v Komisi pro atomovou energii, tak přišel s nápadem lokomotivy poháněné atomovým jádrem. Do vývoje této „nezastavitelné“ jaderné lokomotivy zapojil i své studenty z kurzu Fyzika 280 – Jaderná technologie.

Konkrétní návrhy lokomotivy spatřily světlo světa díky pomoci studentů velmi brzy. Na takto ambiciózním plánu lokomotivy o váze 360 tun s Borstem spolupracovali i giganti jako General Motors či Westinghouse. Výsledkem spolupráce byl plán čítající 54 stran, nesoucí název „Jaderná lokomotiva: Studie proveditelnosti“. Lokomotiva měla podle Borsta měřit necelých 50 metrů na délku s váhou přes 350 tun.

Samotný zdroj energie, díky kterému by se stala lokomotiva nezastavitelnou a americké železnice by tak mohla brázdit bez zastávek, byl štěpitelný Uran-235, který je izotopem uranu. Nádrž s tímto nebezpečným „palivem“ měla být dlouhé necelý metr, s průměrem okolo 30 centimetrů. Bezpečnostním prvkem nádrže by byla 200 tunová bezpečnostní schrána.

Podle Borstových předpokladů měla pára, vytvořena reaktorem, pohánět skrz turbíny čtyři generátory, které by vytvořili 7000 koňských sil elektřiny nutných pro motory pohánějící kola. Celou zadní část motory by tvořily kondenzátory a chladiče (odpovídajících 1000 automobilovým chladičům). Pohon X-12 tak měl být natolik silný, že by akceleroval více jak 350 tun na rychlost 100 kilometrů za hodin během pouhých 3,5 minut.

Borstova lokomotiva měla stát 1,2 milionu dolarů, což byla na tehdejší dobu velmi vysoká částka. Navíc dvojnásobně vyšší, než kolik stála výroba tehdejší dieselové lokomotivy. Borst projektu natolik věřil, že mluvil o skutečnosti, kdy by mohla X-12 za příznivých okolností konkurovat dieselovým lokomotivám. Plán se však nikdy nerealizoval. I přes to se ale Lyle Benjamin Borst zapsal nejen do železniční historie jako vizionář prvního odborného projektu, který měl na koleje přivést jadernou lokomotivu, která by byla nezastavitelnou.

Zdroj: trains.com; gizmondo.com; reddit.com

Tagy