EU version

Lokomotiva českého výrobce CZ LOKO nabízí i klimatizovanou kabinu pro strojvedoucího

Lokomotiva českého výrobce CZ LOKO nabízí i klimatizovanou kabinu pro strojvedoucího
foto: CZ LOKO /Lokomotiva českého výrobce CZ LOKO nabízí i klimatizovanou kabinu pro strojvedoucího
23 / 10 / 2023

742.760 známá také pod názvem EffiShunter 1000M je motorová lokomotiva, která vznikla díky modernizaci lokomotivy řady 742. Tuto modernizaci provedla společnost CZ LOKO. V roce 2009 proběhla modernizace prvního stroje pro dopravce ČD Cargo, a následně společnost Unipetrol Doprava převzala ostatní nově vyrobené lokomotivy.

Modernizace lokomotiv řady 742.7 vychází z konceptu použitého při modernizaci strojů řady 741.7. Hlavním rozdílem je snížení celkové hmotnosti, protože lokomotivy 742.7 jsou vytvořeny přestavbou lehčích strojů řady 742, zatímco řada 741.7 je založena na stroji řady 740.

Lokomotiva je konstruována jako kapotový typ s věžovou kabinou pro strojvedoucího. Jako zdroj pohonu je použit spalovací motor Caterpillar CAT 3508C, který přes trakční alternátor Siemens pohání jednotlivé trakční motory. Motor je společně s trakčním alternátorem umístěn v přední kapotě vozu.

EffiShunter 1000M / CZ LOKO / Public domain

Novinkou je klimatizovaná kabina strojvedoucího, ze které je zároveň větší výhled, protože byli sníženy představky po obou stranách kabiny. Stanoviště vozu má zcela nové provedení a řídící pulty se zobrazovacími displeji byli osazeny pro oba směry. Kompletní řízení lokomotivy je zajištěno pomocí řídicího systému MSV.

Po vyrobení prvního exempláře s označením 742.701 byla jednotka přidělena k provozu ČD Cargo v rámci SOKV Ostrava. Od června 2010 byla nasazována na různé tratě v rámci ostravského uzlu. Postupně byla převelena do několika dalších lokalit a momentálně se nachází v provozu v Otrokovicích.

Zdroj: CZ LOKO

Tagy