foto: ChatGPT / public domain /Železniční apokalypsa
Některé věci se nám mohou zdát nemožné a vzdálené. Pravdou však je, že nikdo z nás si existenci AI nedokázal představit a nyní ji máme plně k dispozici. Jak by podle umělé inteligence vypadala železniční apokalypsa? Zeptali jsme se jí.
Některé scénáře se mohou zdát jako fikce. Točí se o nich filmy, které nejsou reálné a jen těžko si dokážeme představit, že by se tyto smyšlené příběhy staly realitou. Existuje nespočet filmových snímků o zombii apokalypse nebo konci světa. Skvělý fantasy film, který se spojen se železnicí nese název Ledová archa. Jedná se o nezastavující vlak, který brázdí ledovou krajiny a na jeho palubě jsou poslední žijící lidé. Přemýšleli jsme, jak by vypadala železniční apokalypsa a rozhodli jsme se na tuto otázku zeptat také umělé inteligence. Tady přinášíme rozhovor s AI.
Jak by vypadala podle tebe železniční apokalypsa?
Na tuto otázku jsem dostala 5 variant. Jako prvním je v nabídce kopals železniční dopravy. Podle představ umělé inteligence by se staré koleje a chátrající mosty začaly rozpadat a nádražní budovy se promění v opuštěné ruiny. Vlaky na kolejích, které jsou ve špatném stavu, vykolejí a zůstanou stát uprostřed ničeho. Souprava zaroste vegetací, zatímco cestující na palubě se pokusí přežít ve zdevastovaných stanicích.
Koleje se také mohou proměnit v místo soubojů. Jak popsal železniční válku ChatGPT: „Vlakové tratě se stanou bojištěm frakcí bojujících o přežití. Obrněné lokomotivy brázdí krajinu, nákladní vagóny přestavěné na pevnosti převážejí zásoby, zatímco zničené koleje znamenají smrtící pasti.“
Ve scénáři je také technolgická katastrofa. Podle představ AI mohou sehlat řídící systémy železnice a vlaky se vymknou kontrole. Vysokou rychlostí se budou řítit proti sobě a nebude možné je nijak zastavit. V městech tedy hrozí jejich srážka, po které následují masivní požáry. Lidé se budou v chaosu snažit uniknout a zachránit si život před šlehajícími plameny.
Psali jsme
Virální video z newyorského metra nabízí spojení baletu a městské dopravy v kreativních fotografiích. Umělecký počin jasně ukazuje, že žádná…
Dříve by pro nás byla biologická apokalypsa opravdu jen scifi, ale po roce stráveném v karanténě díky COVID-19 si mnohem více uvědomujeme sílu biologických zbraní a nebezpěčných virů. Tento scénář má pro železniční dopravu také AI: „Poslední vlaky evakuují přeživší z měst zamořených virem nebo mutanty. Některé jsou přepadeny, jiné navždy zmizí v temných tunelech. Legendy o „vlaku duchů,“ který nikdy nezastavuje, se stávají realitou.“
Poslední variantou je přírodní apokalypsa. Přírodní živly jako je zemětřesení, tsunami nebo sopečné erupce přeruší provoz důležitých železničních uzlů. Některé lokomotivy jsou zničeni, daší pokračují dál, ale z důvodu zničení země nesmí zastavit a cestující jsou tak uvězněni na nekonečné cestě bez cíle.
:
Jaký scénář, z těchto možností, je podle tebe nejvíce realistický?
Když se na možnosti podívala umělá inteligence realisticky, nejvíce pravděpodobné je kolaps železniční infrastruktury nebo technologická katastrofa. Ke kolapsu železniční infrastruktury AI napsala: „Tohle se už částečně děje v některých zemích, kde se do železnic dostatečně neinvestuje. Staré tratě se rozpadají, mosty se stávají nebezpečnými, výhybky se zasekávají, a pokud do toho přijde ještě nějaká krize (ekonomická, energetická nebo klimatická), mohlo by dojít k masivnímu úpadku železniční dopravy. V některých oblastech by vlaky mohly přestat jezdit úplně, tratě by zarůstaly vegetací a železniční stanice by se změnily na ruiny.“
Technologickou katastrofu odůvodnila takto: „S rostoucí automatizací a digitalizací železniční dopravy existuje reálná možnost, že se systém vymkne kontrole. Tohle může být způsobeno kybernetickým útokem, selháním umělé inteligence nebo masivním výpadkem elektrické sítě. Pokud by například AI začala špatně řídit provoz a způsobila srážky, mohlo by to vést k masovému chaosu. Něco podobného by se mohlo stát i v případě EMP útoku nebo sluneční bouře, která by zničila elektroniku a řídicí systémy vlaků.“
Psali jsme
Ľudia sa každý deň prepravujú z miesta na miesto, náhlia sa za prácou, za zážitkami, či za rodinou. Niekedy si človek ani…
Co by se stalo s lidstvem, kdyby došlo ke kolapsu železniční infrastruktury nebo technologické katastrofě?
„Pokud by došlo ke kolapsu železniční infrastruktury nebo technologické katastrofě, lidstvo by čelilo obrovské krizi, která by mohla změnit celou civilizaci. Železnice je klíčovým pilířem globální ekonomiky – převáží suroviny, potraviny i paliva, a pokud by se tato síť rozpadla, následky by byly katastrofální,“ popsala možné následky AI. Došlo by k nedostatku potravin, jelikož železnice hraje zásadní roli při jeho importu a exportu. Došlo by také ke kolapsu silniční dopravy, jelikož by kamiony nahradily vlaky, na to by ale kapacita silnic nestačila. Pokud by se jednalo o technologickou katastrofu, vlaky by vykolejily, cestující by zůstali uvězněni, což by způsobylo zmatek a nedostatek léků.
„Celá situace by mohla vést ke zcela novému uspořádání společnosti. Ti, kdo by měli zásoby a schopnost přežít, by se mohli stát novou elitou. Místo globální ekonomiky by se svět mohl rozpadnout na izolované regiony s vlastním způsobem života. Možná by se vrátil obchod výměnou nebo by vznikly nové způsoby dopravy, které by nahradily železnici. Každopádně by to byl konec světa, jak ho známe dnes, a lidstvo by stálo na prahu nové, nejisté budoucnosti,“ shrnula situaci umělá inteligence.
Může podle tebe železniční apokalypsa opravdu nastat?
Podle AI se může železniční apokalypsa opravdu stát realitou, nejednalo by se ale podle ní o náhlou katastrofu, spíše by šlo o postupný kolaps. „Nejpravděpodobnějším scénářem by byl ekonomický nebo infrastrukturní rozpad železnic. Pokud by vlády přestaly investovat do údržby tratí a vlakových systémů, mohli bychom vidět postupné chátrání železniční sítě, podobně jako se to už v minulosti stalo v některých regionech. Koleje by se rozpadaly, mosty by se stávaly nebezpečnými, signalizace by přestala fungovat a vlakové spojení by se stále více omezovalo. Nakonec by zůstaly jen některé strategické tratě, zatímco menší města by byla úplně odříznuta,“ umělá inteligence nevylučuje ale ani kolaps následkem globální katastrofy, jako je válka.
Mělo by se podle tebe lidstvo v blízké době železniční apokalypsy obávat?
Dle „názoru“ umělé inteligence se se pravděpodobně obávat nemusíme. V dnešní době patří železnice mezi nejspoehlivější a nejefektivnější dopravní systémy, ovšem ne ve všech koutech světa. Varuje ale před možnými budoucími problémy, které mohou nastat. Jedním z nich je například závislost na digitálních systémech, která v návaznosti na modernizaci železnici roste.
Psali jsme
Lidé často k cestování využívají letadlo. Mezi jednotlivými státy v dnešní době ale můžete lehce cestovat vlakem, který má oproti letadlu několik…
Zdroje: ChatGPT