EU version

Dandovo nádraží ve Vítkovicích se dočká kýžené revitalizace od Správy železnic

Dandovo nádraží ve Vítkovicích se dočká kýžené revitalizace od Správy železnic
foto: npu.cz/Nádraží Vítkovice
18 / 07 / 2022

Výpravní budova v Ostravě-Vítkovicích se konečně dočká rekonstrukce a s tím i nového využití. Realizaci projektu si vezme na starost Správa železnic, celková cena se pak odhaduje na 404 milionů korun.

Jedno z vrcholných děl architekta Josefa Dandy se dočká revitalizace. Konkrétně se jedná o výpravní budovu v Ostravě-Vítkovicích, která byla v roce 2020 prohlášena za kulturní památku a byla vystavěna v tzv. bruselském stylu. Ten se odvíjel od československého úspěchu na EXPU 58 v Bruselu. Typické pro tento styl je například užití skla, vlnitých plechů nebo výrazných barev. Dandovu stopu najdeme i na dalších nádražích, mimo jiné se spoluúčastnil na nové odbavovací hale pražského hlavního nádraží během 70. let.

 npu.cz

Celý projekt bude mít na starost Správa železnic a předpokládaná cena je zatím 404 milionů korun. Kdysi důležitý ostravský dopravní uzel, který v dobách vrcholu těžkého průmyslu dostával do práce tisíce lidí. Spojoval totiž stanice Svinov a Kunčice, trať pak vedla dále na Český Těšín. To je ovšem minulost a kapacita nádraží není plně využívána, proto bylo potřeba přijít s nápadem, jak jej lépe upotřebit.

Nakonec zvítězil plán dát část budovy pro Úřad práce ČR, zbytek pak bude nadále sloužit jako výpravní budova. Administrativní křídlo tak zůstane zachováno pro potřeby zázemí železničních pracovníků a část pro cestující bude taktéž rekonstruována. Na úroveň 1. nástupiště se tedy vrátí veřejné toalety, podobně jako pokladna a čekárna pro cestující. Nově zrekonstruovaný vestibul by měl být využíván jako komerční prostor, pokud si budete chtít otevřít krámek na nádraží ve Vítkovicích, tak zde je možná šance. Nebudou také ani nájezdové rampy anebo nové výtahy, pro lepší přístup.

npu.cz 

Zahájení prací se plánuje na druhou polovinu následujícího roku. V současné době se řeší projektová dokumentace a Správa železnic chce zažádat o stavební povolení nejpozději do konce letošního roku. Doufejme, že revitalizace Dandova díla bude úspěšná a vrátí Vítkovicím šmrnc.

 

Tagy