foto: Zdroj: X | Správa železnic, se souhlasem/Hasiči museli během zásahu obléct speciální kombinézy
Stává se to zřídkakdy, přesto je třeba vědět, co dělat. Hasiči ze Správy Železnic si v Plzni vyzkoušeli, jak má probíhat zásah u poškozené železniční cisterny.
Situace jak z akčního filmu. Po kolejích se řítí souprava vezoucí cisternu s nebezpečnou chemickou látkou. Dojde ale k poškození trupu a látka začíná utíkat do okolí. A co hůř, byla to jedovatá kyselina octová a nyní krom požáru brzd tak hrozí i ztráty na životech. Nastává kritická situace a boj o minuty. Na místo ale přijíždí hasiči a hned začíná sehraný orchestr, který ví, co má dělat a situaci rychle dostává pod kontrolu.
Taková je premise, nejdřív je ale třeba tohle všechno nacvičit. Přesně takové cvičení čekalo v pondělí na sedmnáct hasičů Správy železnic a chemickou jednotku HZS Plzeňského kraje poblíž plzeňského nádraží. Ti museli dle slov mluvčího Správy železnic Martina Kavky obléct speciální kombinézy a ochranné masky, vytyčit zónu nebezpečí, celou nehodu vyřešit a následně provést nutnou dekontaminaci.

Hasiči si krom zastavené chemikálie vyzkoušeli i požár vlaku (Zdroj: X | Správa železnic)
„Museli jsme zamezit úniku nebezpečné látky, ale během zásahu začal hořet vagón na druhé straně, a požár tak museli uhasit hasiči v chemických oblecích, což se moc nestává," řekl Kavka. „Je to takticky velmi náročný zásah, kdy je třeba řešit nástupní plochu, dekontaminační i týlový prostor, kontrolní bod, který má přehled o všech hasičích v nebezpečné zóně," dodal Kučera.
Jak Kavka dodal v tiskové zprávě, tento typ mimořádných událostí nebývá běžný, cvičení tak jsou pro hasiče velmi důležitá. Díky nim si mohou ověřit teoretické znalosti postupů v praxi, navíc si vyzkoušeli práci v chemických oblecích, do kterých se zas až tak často nedostanou. „Člověk je v tom přetlakovém obleku de facto uzavřen. Jde o nejvyšší úplnou ochranu hasičů,“ popsal pocit velitel zásahu Robert Kučera. Podle něj bylo v týmu několik nováčků, cvičení tak bere za velmi přínosné.