EU version

Česká republika na křižovatce. Polsko se stává vzorem infrastrukturní výstavby

Česká republika na křižovatce. Polsko se stává vzorem infrastrukturní výstavby
foto: CNN Prima News/Česká republika na křižovatce. Polsko se stává vzorem infrastrukturní výstavby
12 / 09 / 2023

Polsko by mohlo být pro Českou republiku v oblasti výstavby dopravní infrastruktury vzorem. To byla stěžejní myšlenka, která se nesla nedělní Partií Terezie Tománkové, kdy byli hosty ministr dopravy Martin Kupka a poslanec z hnutí ANO a stínový ministr dopravy Martin Kolovratník. Diskutovali o budoucnosti České republiky a hlavně pak o situaci české infrastruktury oproti té polské, která by měla být pro tu naší inspirací. Nejenže v Polsku dovedou stavět levněji, ale také rychleji.

„Podíváme-li se do Polska, tak tam za posledních 10 let vybudovali 2800 kilometrů dálnic,“ konstatoval ministr Martin Kupka a zdůraznil, že pokud nebude Česko schopno dobudovat základní infrastrukturu, zůstane pozadu za okolními státy. Polsko může být pro Českou republiku inspirací i v politice. Jeho jednání s klíčovými institucemi Evropské unie přináší velké finanční dotace na jednotlivé infrastrukturní projekty. V této oblasti má Česko velké rezervy. Naše evropské zastoupení by si v tomto mělo z Polska vzít příklad a snažit se pro ČR vyjednat vždy ty nejlepší podmínky a největší objemy finančních prostředků.

Moderátorka Terezie Tománková upozornila, že se v Polsku investuje 8x více než v ČR. Jak si můžete prohlédnout v grafu. „Tohle je hendikep České republiky. Stojíme-li teď tady a máme se dívat do budoucna, situace je vážná a opravdu stojíme na křižovatce. Nyní můžeme analyzovat, co se stalo v předchozích dvaceti letech. Podstatné však je říci, jaká má být ta budoucnost. Na stole je nyní zjednodušení legislativy a jasný výhled na finanční nástroje, které bude muset Česká republika použít,“ vysvětlil ministr dopravy.

CNN Prima News

Ke srovnání vybízí i délka trvání vyřízení stavebního povolení na infrastrukturní projekty. Zatímco v Polsku je možné kompletní proces zvládnout za necelý rok, v České republice je běžnou praxí, že tato stejná administrativa trvá o 12 let déle, tedy 13 let. „Nynější PPP projekty se povedly a je to ukázkový příklad práce předchozí vlády. Je dobře a já velmi oceňuji, že ministr Kupka na to navazuje a prověřují se tak i další projekty například na železnici,“ dodal k tématu stínový ministr dopravy Martin Kolovratník.

Česko podle Kolovratníka v minulosti okopírovalo polský zákon, který má za výsledek právě zlepšení v české infrastruktuře. Polsko je momentálně na pozici, kdy od zadání zakázky k podpisu smlouvy stačí 91 dní. Česko se ale tomuto číslu ještě nepřiblížilo. „Liniový zákon je teď otevřen, máme velkou ambici a já věřím, že i pan ministr ji bude mít a bude chtít pomoci hlavně vysokorychlostním tratím a dramaticky je urychlit,“ podotkl Kolovratník, co právě k tomuto urychlení pomůže.

 Zdroj infromací: Partie

Tagy