EU version

ČD Cargo: Projekt DISAF (DIgital SAfety First) úspěšně pokračuje

ČD Cargo: Projekt DISAF (DIgital SAfety First) úspěšně pokračuje
foto: ČD CARGO/ČD CARGO
05 / 06 / 2021

Od března letošního roku probíhá intenzivní testovací provoz nové aplikace pro strojvedoucí. Ta je prostřednictvím tabletu informuje o aktuálních traťových poměrech v místech jízdy jejich vlaku. Strojvedoucí tak brzy dostanou dlouho očekávaný nástroj, který spojí informace z tabelárních jízdních řádů a digitalizovaných tabulek traťových poměrů, jež vydává Správa železnic.

„Společnost ČD Cargo zahájila pilotní ověřovací provoz nové digitální pomůcky pro strojvedoucí, která by již na konci tohoto roku měla pomoci všem naším strojvedoucím. Náš projekt navazuje na digitalizaci tabulek traťových poměrů Správy železnic a společně usilujeme o vyšší bezpečnost železničního provozu,“ uvedl k projektu předseda představenstva ČD Cargo, Tomáš Tóth. Následně by se do projektu měly také zapojit strojvůdci Českých drah.

Největším přínosem aplikace pro strojvedoucí je, že jim jsou zobrazovány aktuální tabulky traťových poměrů. Strojvedoucí tak může během jízdy v reálném čase vidět například to, jak daleko má k návěstidlu, rychlostníku a stahovačce.

Další obrovskou výhodou aplikace je, že pokud strojvůdce některou z tras delší dobou nejel, může se před jízdou v klidu na jízdu připravit v režimu simulace. Aplikace strojvůdce v tomto režimu provede celou trasou a ukáže mu všechny zásadní změny na trati.

Do jisté míry by bylo možné aplikaci ČD Cargo přirovnat k navigaci v autě. Hlavním rozdílem je však to, že aplikace strojvůdci neříká, kam má jet, ale jsou tam viditelné nejdůležitější údaje z celé trati, o kterých musí strojvůdce vědět.

„Aplikaci Eltris věřím a věřím i jejím přínosům pro nás jako pro strojvedoucí,“ dodává k aplikaci Eltris Tomáš Kaša, který jezdí pro ČD Cargo jako strojvedoucí už deset let.

Trend elektronizace a digitalizace se dotýká téměř všech částí železničního sektoru. Místo papírů nastává doba elektronizace dat. Papírové formy dokumentů mají sloužit pouze jako nezbytná záloha. Tímto trendem jdou všechny železniční západní společnost a ČD Cargo není výjimkou. Projekt DISAF a aplikace ELTRIS jsou zásadní milníky, které vedou k modernizaci, digitalizaci a zvýšení bezpečnosti provozu na trati.

Tagy