EU version

BUDIMEX postavil nové Metropolitní nádraží v Lublinu!

BUDIMEX postavil nové Metropolitní nádraží v Lublinu!
foto: BUDIMEX / Public domain/Lublin
26 / 01 / 2024

Polská společnost BUDIMEX vybudovala v Lublinu moderní komunikační uzel. Nová nádražní stanice je vysoká tři patra.

Nová stanice má užitnou plochu přes 18 000 m2. Garáž „Park&Ride“ která pojme 174 vozidel je vybavena nabíječkami pro elektromobily. Střecha tohoto zařízení přitahuje pozornost veřejnosti, jelikož je na ní utvořený prostor pro čekající cestující.

Stanice bude největším komunikačním centrem jak v samotném Lublinu, tak v regionu. Bude integrovat městskou hromadnou dopravu s mimoměstskou autobusovou a minibusovou dopravou i s železniční dopravou. „Jde o jedinečnou investici pro město i region, který byl ještě před dokončením stavby uznán jako jedno z nejkrásnějších nádraží v Polsku. Zařízení s těmito vlastnostmi a funkcemi by mělo přispět nejen k rozvoji cestovního ruchu v celém vojvodství, ale také výrazně usnadnit každodenní komunikaci obyvatel“ – říká Artur Popko, prezident Budimexu.

Celá konstrukce má nejnovější pro-ekologická řešení a splňuje nejvyšší standardy v oblasti udržitelného rozvoje. Budova disponuje fotovoltaickými panely umístěných v prosklených střechách. Pro zajištění provozu tepelných čerpadel bylo generálním dodavatelem provedeno 42 vrtů. Celková délka dosáhla šesti kilometrů. Veškerá tato řešení napomáhají tomu, aby budova dosáhla plné energetické soběstačnosti. Mimo jiné má nádražní budova zavedené moderní systémy rekuperace dešťové vody. Tato nasbíraná voda pak slouží k zavlažování zeleně a pro sanitární účely.

Budova byla postavena s důrazem na zajištění pohodlného a bezpečného prostředí pro osoby se zdravotním postižením a s omezenou pohyblivostí. Všude, kde je potřeba, jsou umístěny vodicí prvky a výtahy, aby byl zajištěn snadný přístup. Stejný systém značení je použit uvnitř budovy pro jednoduchou orientaci. Speciální úpravy, jako jsou snížené pokladní přepážky, jsou implementovány pro zlepšení přístupu pro osoby se sníženou pohyblivostí. Pro cyklisty je k dispozici dostatek parkovacích míst a cyklostezek, aby bylo zajištěno jejich pohodlné využití zázemí.

Na území nádraží je mnoho ukazatelů spojených s městem, ve kterém se nachází. Uvnitř haly byla vybudována velká betonová mapa Lublinu, která zabírá asi 200 metrů čtverečních. Druhá mapa byla umístěna venku a začleněna do podlahy. Vedle hlavní budovy nádraží jsou samostatná autobusová nástupiště, která jsou pokryta skleněnou střechou podepřenou sloupy a zdobená motivy inspirovanými lidovými vystřihovánkami.

Zdroj: Budimex

Tagy