EU version

Z provozního hlediska jsme historicky nic těžšího nezažili, hodnotí situaci generální ředitel SŽ Svoboda

Z provozního hlediska jsme historicky nic těžšího nezažili, hodnotí situaci generální ředitel SŽ Svoboda
foto: Redakce RAILTARGET/Z provozního hlediska jsme historicky nic těžšího nezažili, hodnotí situaci generální ředitel SŽ Svoboda
19 / 06 / 2023

„Když budeme vzájemně komunikovat, byť i třeba někdy negativně, tak jsem přesvědčen, že tu železnici v české republice zase posouváme správným směrem,“ tvrdí Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, který poskytl redakci RAILTARGET rozhovor na 6. konferenci Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky ŽESNAD.cz. Jaká je aktuální situace na české železniční infrastruktuře?

 

Pane řediteli, setkáváme se na šesté konferenci Sdružení nákladních železničních dopravců ŽESNAD.cz. Již zpravidla bývá Správa železnic trošičku odstřelována dopravci, jaký máte z dnešní konference pocit?

Já myslím, že dopravci opět nezklamali, zase jsme byli předmětem určitých podnětů, ale podle mě to k tomuto setkání patří. Protože když vzájemně budeme komunikovat, byť i třeba někdy negativně, tak jsem přesvědčen, že tu železnici v české republice zase posouváme správným směrem.

Velkým tématem samozřejmě tradičně byly kapacity českých kolejí a rozdělování kapacit pro nákladní dopravce. Jaký je na to váš pohled?

Že mají pravdu, protože v současné době se skutečně nákladní doprava bohužel dostane na koridorové tratě pouze v nočních hodinách. Na druhou stranu jsme vytyčili nějaké směry i termíny, kdy bychom měli posilovat kapacitu a já věřím tomu, že v tomto desetiletí to už poznají.

Moje další otázka směřuje k výlukám. Nedávno jste ukončili velkou výlukovou činnost, můžete krátce komentovat, kterých tratí, kterých míst, se to konkrétně týká?

Upřímně si myslím, že z provozního hlediska jsme historicky nic těžšího nezažili. Máme za sebou Poříčany – Velim a Velim – Kolín, které jsou hotové, zprovozněné. Třicátého června končí Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí. Dá se říct, že tento úsek trati ovlivňoval železniční dopravu v celé republice. Takže také v ten pátek končíme. No a Blansko – Adamov – Brno je také hotové čili od Brna přes Českou Třebovou do Prahy už bude vše v komfortu.

Samozřejmě navýšení kapacity českých kolejí se velmi týká i nové vysokorychlostní trati, která má v České republice vzniknout. Jaký je ten aktuální stav v rámci VRTek?

Ten plán běží tak, jak jsme si jej stanovili čili studie proveditelnosti přecházejí do dokumentace územního rozhodnutí. Jsme v terénu a žádáme majitele nebo samosprávu, aby nám šli naproti, případně umožnili i výkupy. To všechno se teď zlomí v průběhu tohoto a zejména příštího roku. Už víme kudy, jak a teď ještě získat k tomu ten majetek a příslušná povolení.

Tématem na konferenci byla i ekologizace nebo ekologičnost železniční dopravy jako takové, které samozřejmě pomáhají jak nové technologie, například různé vodíkové vlaky, bateriové a tak podobně, ale tématem je také elektrifikace. Jak si v tomto ohledu stojí Správa železnic?

Já mám radost, že se vůbec nachází zdrojovost na to, abychom mohli zazdrojovávat tratě. Je spuštěný program tzv. prosté elektrifikace a na to právě budou zdroje v rámci modernizačního fondu. Jdeme tomu naproti a teď je potřeba v daném termínu stihnout stavby rozestavět, protože ten dotační titul je omezený. Věřím ale, že to zvládneme.

Správa železnic v posledních dnech oznámila, že prošla, řekněme, auditem, nebo certifikací Drážního úřadu na provozovatele dráhy. Bylo to náročné?

Je to velice náročné, byť v médiích se to třeba trošku zesměšňovalo, ale to bohužel patří k této době. Bylo to těžké administrativně, všechny podklady dát do pořádku, ale máme teď na dalších pět let klid.

Já moc gratuluji. Chtěla bych se nakonec zeptat, jestli je nějaká výzva v roce 2023, kterou před sebou Správa železnic do konce roku má?

Já si znovu troufnu říci, že zvládnout tu výlukovou činnost, protože to skutečně každý pocítí. Z pohledu byznysu dopravci jako takoví, z pohledu občana samozřejmě i cestující, tak abychom to zvládli. Aby klaplo toho 30. června, co jsem všude slíbil, a aby přes léto Správa železnic tolik nezatěžovala plnění jízdního řádu.

Tagy