EU version

VlakFest: S pohodou po kolejích kultury

VlakFest: S pohodou po kolejích kultury
foto: Vlakfest/VlakFest: S pohodou po kolejích kultury
22 / 05 / 2023

VlakFest je projekt partičky odrůstajících studentů z Brna. Pořizují vlaky, předělávají je na obyvatelné a vyráží s nimi rozvážet kulturu po česku i dál! Nechybí jim ani unikátní sauna na kolejích!

Brněnští nadšenci z Expediční klubovny v čele s dobrodruhem Albertem Fikáčkem jde o kratochvíli, která spojuje hudbu, kulturu a cestován. S láskou ke klokotu železničního dvoukolí vymysleli v roce 2019 festival ŽiWELL Express, který své jméno dostal od hlavního sponzora piešťanského pivovaru ŽiWELL.

Při prvním ročníku, čtyři dny křižovali Českou a Slovenskou republiku za doprovodu přátel a kapel. Pravidelně se svou soupravou vyráželi taky během silvestrovských časů na Ukrajinu.
Organizátoři se snaží vybrat zajímavé a netradiční lokality, které dodávají akcím jedinečnou atmosféru. V roce 2020 pak posadili na koleje první vlastní vagóny a prohnali je trasou z Brna do Telče. Rádi ale nechají Česko v prachu a vyráží do zahraničí.

Vlak upraven pro přepravu dobrých lidí disponuje pro každého cestovatele lůžkem nebo lehátkem, a v jednom z vagónů je připraveno posezení a pípa. Kde se během ubíhajících hodin tmelí celý kolektiv.
Disponují momentálně šesti vagóny pro přepravu osob, koncertním vagónem, a dokonce i saunou. Kromě toho že se s nimi můžete vydat na několikadenní expedici, vzhledem k rozsáhlému sortimentu vlaků je možné si na kolejích uspořádat svatbu v pohybu nebo si v Praze nebo Brně pronajmout ojedinělost v podobě saunového vagónu pro patnáct lidí a projet se po okolí, nebo si zajít na saunu v brněnském depu. Záštitou celému projektu je společnost Gepard Express, SE.

Třetí ročník ŽiWELL Express je zavedl do Bosny a Hercegoviny kam dopravili partu stopadesátí lidí.
Na svoje si určitě přijdete i když vás zrovna Bosna neláká a vlastně nevíte kam byste jeli. Jejich Vlak do neznáma, kde jsou jedinou jistotou koleje a vagóny bude něco pro váš zážitkový žaludek na další štaci se vydá 27.9.2023, na čtyři dny neotřelých radovánek také nechybí různé kulturní aktivity a workshopy. Na další ročník se můžeme těšit už 5.-8. července 2023 a těšit  se můžete třeba na Kapely Malalata, Squadraphonics nebo Ateliér.

Během cest dokážou usadit, nebo uložit, téměř tři stovky lidí. To už je vřava, která zajistí pořádně užité čtyři dny v těsném kolektivu. Podle vlastních slov najde u nich ve vlaku místo každý, od sedmdesátníků po batolata aneb nikdo není out tak si nastupte. Ať jedete sami, s parťákem se psem nebo s mámou rádi vás vezmou mezi sebe, působí to jako forma squat-trampingu kterou někdo posadil na glajze.

Jednou z novinek, kterou pro letošní rok plánují je týden v Moldavsku a Ponětří.

Tagy