EU version

V čele národního dopravce jsou špičkoví profesionálové. Každý politik by byl sám proti sobě, kdyby je měnil, říká stínový ministr dopravy Kolovratník

V čele národního dopravce jsou špičkoví profesionálové. Každý politik by byl sám proti sobě, kdyby je měnil, říká stínový ministr dopravy Kolovratník
foto: Alice Houserová/Redakce /V čele národního dopravce jsou špičkoví profesionálové. Každý politik by byl sám proti sobě, kdyby je měnil, říká stínový ministr dopravy Kolovratník
07 / 02 / 2022

Stínový ministr dopravy poskytl redakci RAILTARGET exkluzivní rozhovor o tématech, která hýbou českým železničním sektorem. Co si Martin Kolovratník (ANO) myslí o možných škrtech v rozpočtu na železniční infrastrukturní projekty nebo VRT? Proč kritizuje snížení slevy jízdného a jak se dívá na možné personální změny u národního dopravce?

Jak z pohledu stínového ministra dopravy hodnotíte první kroky ministra dopravy Martina Kupky?

Na větší hodnocení je ještě brzo. Vnímám, že nový ministr Kupka se snaží zorientovat v problematice, zjišťuje, jak resort dopravy funguje a jak je nastaven. Určitě kladně hodnotím to, že se přihlásil k projektu VRT (který jsem osobně nastartoval v březnu 2017) a v kterém chce pokračovat, stejně tak podporuji prioritní dostavbu D35. Mohu prozradit, že v lidské rovině máme s panem ministrem korektní a slušné vztahy, proto věřím, že se ve Sněmovně nebudeme „překvapovat" a že témat, kde najdeme shodu bude co nejvíce. A i v případě opačného názoru zkusíme dát na stůl věcné argumenty a přesvědčit se navzájem.

Domníváte se, že vládní škrty v rozpočtu se dotknou plánovaných investic do železniční infrastruktury?

Z nového nastavení rozpočtu SFDI mám velkou obavu. Podle prvních náznaků je velký tlak od jeho koaličních partnerů na peníze do krajských silnic. A tyto finance budou bohužel chybět v potřebných investičních prioritách státu. A nejde jen o investice. Připomenu, že máme nejhustší železniční síť v Evropě. A jen její základní udržení v provozuschopnosti (tedy každoroční údržba, servis, provozování) potřebuje cca 10 MLD ročně. Nyní hrozí, že to bude jen poloviční částka, a to by byl velký problém. Nicméně nechci předbíhat. Návrh jsme zatím neviděli, nelze ho tedy komentovat. Až se tak stane, tak na něm určitě budeme pracovat v Hospodářském výboru Sněmovny. Mohu slíbit, že udělám maximum pro to, aby se resortu dopravy povedlo udržet nejen tempo investic, ale také základní potřeby na kvalitu celé dopravní sítě.

Myslíte si, že škrty v rozpočtu mohou ovlivnit o projekt VRT, který si ale vláda ve svém programovém prohlášení v rámci dopravy klade za jedno z hlavních témat?

Věřím, že ne. Pokud by nová vláda v jedné větě tento projekt podpořila a následně mu sebrala peníze, tak by to byl velký protimluv. Jen na letošní rok máme na Správě železnic v projekční přípravě 300 km těchto tratí, finanční hodnota projektů se letos vyšplhá na částku 800 mil Kč! Jakékoli zpomalení nebo ubrání peněz by celý projekt nebezpečně posunulo. Mám osobní zkušenost, že Martin Kupka drží slovo, které dal. Vážím si ho za to a věřím, že to bude platit i v tomto případě.

Co si myslíte o novém vládním rozhodnutí, díky kterému se lidem prodraží jízdné? Sleva bude od 1.4. 2022 dosahovat 50 % ceny jízdenky místo současných 75 %.

 V této věci se s novým ministrem bohužel neshodnu.  Chápu, že nová vláda chce dostát svým slibům o úsporách. Zde je to ale za cenu, která nedává smysl. Na jednu stranu může znít rozumně, že to bude „jen" o pár procent méně. Ale zkuste se vžít do role samoživitelek a neúplných rodin. Řada studentů dnes může dojíždět do školy jen díky současné slevě. A cena za jízdné se jim najednou zvedne dvojnásobně. Když k tomu přičteme zdražující energie, pohonné hmoty a další, tak je to smrtící koktejl. Slibovaná úspora necelé 2 mld podle mě za to nestojí.  Jsem přesvědčen, že to zkrátka vyžene spoustu lidí z veřejné dopravy zpět do aut. Ale je to legitimní politické rozhodnutí nové vlády, za které si musí nést před voliči odpovědnost. My, v roli opozice, na to budeme dále poukazovat.

Má poslední otázka směřuje k možným personálním změnám u Českých drah, popřípadě ČD Cargo. Je podle Vás správné, aby manažeři ve vedení státních podniků opouštěli svá místa s nástupem nové vlády, nebo by měly být tyto pozice povzneseny nad politiku a manažeři by měli být posuzováni za reálné výsledky své práce?

Těžká otázka. Na jednu stranu je logické, že každá vláda má právo vybrat si své lidi. Nese za vedení státu a státních společností plnou odpovědnost a s ní se pak zodpovídá voličům. Na druhou stranu takové změny (které kopírují volební období) přinášejí prvky nestability a nejistoty. Vždy je třeba najít vhodný kompromis. Klíčovou roli musí sehrát kvalita dotčených manažerů. Pokud se jedná o špičkové profesionály, kteří řídí firmu nepoliticky, mají tah na branku a mají za sebou prokazatelné ekonomické výsledky, pak by byl každý politik sám proti sobě, kdyby je měnil za nějaké přátele své politické strany. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že takoví nepolitičtí profesionálové nyní v resortu dopravy působí, a tak budu věřit, že podobných změn bude co nejméně. Platí to, co jsem uvedl u předchozí otázky. Je to legitimní politické rozhodnutí a odpovědnost daného ministra. Závěrem dodám, že resort dopravy je vzrušující téma s velkým potenciálem. S předchozími kolegy z Hnutí ANO se nám objektivně podařilo nastartovat ohromné tempo výstavby a já budu rád, když nový ministr Kupka na naši práci naváže. Zároveň veřejně deklaruji, že v roli opozičního poslance budu vždy připraven na korektní a profesionální spolupráci při tvorbě dalších zákonů.

 

Tagy