EU version

V budoucnosti digitální spřáhlo v praxi bude a my se tím musíme začít zaobírat, říká prezidentka ZVKV Magdechová

V budoucnosti digitální spřáhlo v praxi bude a my se tím musíme začít zaobírat, říká prezidentka ZVKV Magdechová
foto: Archiv/V budoucnosti digitální spřáhlo v praxi bude a my se tím musíme začít zaobírat, říká prezidentka ZVKV Magdechová
29 / 07 / 2022

RAILTARGET přináší exkluzivní rozhovor ze semináře ZVKV, který se věnoval především tématu Digitálního automatického spřáhla. Na otázky redakce odpověděla Katarína Magdechová, prezidentka ZVKV a organizátorka konference.

Jste organizátorkou semináře ZVKV. Chtěl jsem se zeptat, jak ho hodnotíte?

Hodnotím ho velmi pozitivně. Ten účel, pro který jsme tento seminář organizovali, byl splněný. Hlavním cílem bylo informovat jednotlivé členy o digitálním automatickém spřáhle, o stádiu vývoje, kde jsme a kam kráčíme. Myslím si, že to bylo splněné. Výsledkem toho jsou odezvy našich členů, kteří zůstali z toho překvapení a přišli na to, že je tu problematika, která se vyvíjí a v budoucnosti digitální spřáhlo v praxi bude a my se tím musíme začít zaobírat.

Nesmíme opomenout diskusi, která se rozproudila okolo automatického digitálního spřáhla. Myslíte si, že jeden z cílů těchto typů seminářů je, aby docházelo k diskusi v železničním sektoru?

Ano, to je jeden z cílů, aby lidé o tom mluvili, diskutovali a vyjasnili si jednotlivé problémy a otázky. Co bylo velmi pozitivní dnešního semináře je, že zde byla jakási doslova koalice a opozice. Byla tu část, která hájila automatické digitální špřáhlo a byla tu část, která ho sice hájila, ale v rozumném časovém horizontu. Tedy poukazovali i na nedostatky a na co je potřeba se zaměřit, aby to nezpůsobilo obrovské problémy v praxi.

Plánujete jako ZVK další akce, nebo nás chcete do budoucna někam pozvat?

Určitě ano. Plánujeme řadu seminářů, které máme v rámci plánu ZVKV v rámci vzdělávání. Jednou z těch věcí je osvěta v oblasti registru vozidel a mnoho dalších seminářů. Plánujeme se zúčastnit 25. července akce testovacího vlaku s těmito digitálními spřáhly, což je pro nás velká výzva a jsme na to velmi zvědaví. Další věci, které plánujeme jsou v říjnu. Chtěli bychom se zúčastnit mimořádného vlaku při příležitosti 70. výročí založení Katedry železniční dopravy Žilinské university. Takže i na takových akcích se budeme prezentovat a jsme rádi, že se budeme moci zúčastnit. 

Tagy