EU version

Strojvedoucí na simulátorech dělají v krizových situacích stejné chyby, říká předsedkyně představenstva DVI, Drápelová

Strojvedoucí na simulátorech dělají v krizových situacích stejné chyby, říká předsedkyně představenstva DVI, Drápelová
foto: Archiv/předsedkyně představenstva Dopravního vzdělávacího institutu Radka Drápelová
16 / 09 / 2022

Redakce RAILTARGET přináší rozhovor s Radkou Drápelovou, předsedkyní představenstva Dopravního vzdělávacího institutu (DVI), který připravil otázky pro jedinečný průzkum mezi strojvedoucími, který realizovalo Ministerstvo dopravy v koordinaci s Drážním úřadem.

DVI bylo zpracovatelem otázek pro dotazník strojvedoucích, v čem vidíte hlavní přínos tohoto průzkumu?

Zpracování těch otázek putovalo napříč mezi Drážním úřadem, společností DVI, Ministerstvem dopravy, potom se k tomu vyjadřovala ještě společnost Ipsos. Přínos spatřujeme v tom, že nám odpovědělo opravdu velké množství oslovených respondentů, což se domnívám, že v předešlých letech nikdy tak nebylo, a to je velký výsledek a takový velký bonus tohoto dotazníku.

Ráda bych se ještě zeptala na téma simulátorů pro strojvedoucí, což je další obrovské téma železničního sektoru. DVI provozuje dva simulátory Českých drah. Chtěla bych se zeptat v čem spatřujete hlavní výhody pro železniční ostrý provoz a zachování jeho bezpečnosti?

Výhody spatřuji v tom, že na simulátoru se dají naprogramovat situace, které zažil strojvedoucí v reálném prostředí, v reálné situaci, tzn. nějaká mimořádná událost, která se naprogramuje na tom simulátoru a během výuky se s ní mohou strojvedoucí seznámit. A mohou se potom vyvarovat stejně chybě v reálné situaci.

Chtěla bych se zeptat, stává se, že strojvedoucí reagují ve stejné krizové situaci podobně a udělají na tom simulátoru například i stejnou chybu?

Ano opravdu je tomu tak a musím říct, že se to stává ve velké míře.

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace