EU version

Slyšeli jste o železnici na zahradě? Nechte se inspirovat Jiřím Daleckým

Slyšeli jste o železnici na zahradě? Nechte se inspirovat Jiřím Daleckým
foto: Archiv/Slyšeli jste o železnici na zahradě? Nechte se inspirovat Jiřím Daleckým
17 / 01 / 2023

Vášnivý železničář Dalecký si rozhodl splnit si svůj sen a na vlastní zahradě v Benešově si postavil železniční trať. Miniatury vláčků mohou vozit jak děti, tak dospělé. „Má sbírka dnes čítá téměř 300 kusů různých velikostí,“ říká. Více v rozhovoru.

Máte webové stránky Svět železnic, kde nabízíte jízdy zahradní železnicí. Jak vznikl tento nápad a můžete v krátkosti představit tento koncept?

Nápad vznikl asi před třemi lety. Nejdříve jsme vozili známý a později jsme si řekli, že svezeme i další návštěvníky. Založili jsme stránky Svět železnice, následně i facebookové stránky Soukromá železnice Dalecký.

Sezóna je u nás od dubna do října, provoz je vždy o druhém a třetím víkendu v měsíci, čtvrtý víkend v měsíci bývá v provozu parní lokomotiva. Podmínkou je, že musí být minimum třicet lidí, aby se nám vyplatilo parní lokomotivu zatápět.

Jste fanouškem železnice od dětství, nebo tato vášeň přišla později?

Fanouškem jsem, dá se říct, od dětství a zřejmě jsem to podědil po svém otci, který vždy na Vánoce postavil oválek na stole. Tenkrát to byla, myslím, tétéčka a později to přešlo v to, že jsme začali s otcem chodit do depa se podívat na skutečné lokomotivy, kde mě samozřejmě nejvíce oslovily parní lokomotivy. Za mě to byly už jen zvláštní jízdy, protože já pravidelný provoz nezažil, ale za mě parní lokomotivy, jednoznačně.

Vlastníte sbírku železničních miniatur? Kolik čítá kousků?

Tak dnes už čítá téměř 300 kusů různých velikostí.

Jaký model ve Vaší sbírce je tím pomyslným klenotem? Máte nějaký?

Za námi můžete vidět elektrickou lokomotivu na pětipalec a ještě mám tři parní lokomotivy a jedna z nich je třínápravová U35001 Linda, jméno dostala po mé ženě.

Jezdíte s těmito zmenšenými modely například na výstavy?

Dříve jsme jezdívali na výstavy, ale od té doby, co jsme vybudovali dráhy tady doma, tak už nikam víceméně nejezdíme.

Tagy