EU version

Slavíček exkluzivně: Legislativa je tak náročná, že probojovat se všemi procesy je pro nás největší výzvou

Slavíček exkluzivně: Legislativa je tak náročná, že probojovat se všemi procesy je pro nás největší výzvou
foto: Redakce/Slavíček exkluzivně: Legislativa je tak náročná, že probojovat se všemi procesy je pro nás největší výzvou
12 / 04 / 2023

Tomáš Slavíček, generální ředitel společnosti SUDOP PRAHA a.s., prozradil redakci RAILTARGET, na jakých zajímavých projektech SUDOP PRAHA a.s. v současné době pracuje a také s jakými problémy se při realizaci jednotlivých staveb obvykle potýká.

Na jakých železničních projektech aktuálně SUDOP pracuje?

Z mnoha projektů, na kterých SUDOP pracuje, v současné době pracujeme na dokončení několika dlouhodobých projektů v Praze, jako je Smíchovské nádraží, Masarykovo nádraží a Branický most. Všechny tyto pražské stavby byly velmi komplikované, ale na začátku roku jsme získali stavební povolení. Dalšími zajímavými projekty, které začínáme realizovat, jsou vysokorychlostní tratě, u kterých máme již druhým rokem na starosti první úsek Poříčany – Wiechowice. Nedávno jsme zahájili práce na navazujícím úseku Poříčany – Světlá nad Sázavou. Zahájili jsme také jednání o podpisu smlouvy na úsek Mnichovice-Zahradní Město. Tyto projekty lze zařadit mezi dlouhodobé projekty. Vyzdvihl bych také projekty, jako je novostavba mezi Smíchovem a Berounem, kde se staví tunel dlouhý více než 20 km. Zajímavým projektem, který stojí za zmínku, je úsek IV. koridoru Nemanice-Ševětín, což je poslední úsek, kde je třeba dokončit IV. koridor.

S jakými největšími komplikacemi se SUDOP setkal v uplynulém roce při realizaci železničních projektů?

Z technického hlediska se nesetkáváme s většími komplikacemi. Když víme, jak má projekt vypadat, známe technické předpisy a představu investora, dokážeme rychle a efektivně vypracovat technické řešení. Problém nastává až ve chvíli, kdy potřebujeme pro technické řešení získat územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Současná legislativa, jako je stavební zákon a další předpisy, je natolik náročná, že probojovat se všemi procesy a úřady a získat zmíněná povolení je nejnáročnější částí naší práce.

Tagy