EU version

Praha získá ze stavby VRT největší přínos z celé Evropy, uvádí zahraniční výzkum. Má to váhu, komentuje šéf SŽ Svoboda

Praha získá ze stavby VRT největší přínos z celé Evropy, uvádí zahraniční výzkum. Má to váhu, komentuje šéf SŽ Svoboda
foto: Redakce RAILTARGET/Jiří Svoboda
07 / 03 / 2024

Správa železnic uspořádala významnou konferenci k vysokorychlostním tratím, které se zúčastnili zástupci Evropské unie i infrastrukturní kapacity okolních států. Redakce RAILTARGET se ptala generálního ředitele Správy železnic, Jiřího Svobody, nejen na to, co si myslí o tom, že podle aktuálních propočtů by právě Praha měla být městem, které ze stavby VRT získá z celé Evropy nejvíce benefitů.


Pane řediteli, setkáváme se na významné konferenci Správy železnic k vysokorychlostním tratím, která má i evropskou podporu, jak se ukázalo na straně hostů dnešní konference. Jak to hodnotíte?

Já to hodnotím velice kladně. Je to vlastně premiéra přípravy VRT v ČR. Zatím se žádná takto velká akce nerealizovala. Dnes to tu není jen národní, ale především mezinárodní. Proběhlo zde několik bilaterálních jednání, kde bych do čela dal pana Ruijterse z pohledu budoucího financování a podpory tohoto projektu, který má přesah do zahraničí. Hodnotím to kladně a věřím, že to má veliký přínos.

Na konferenci zazněla zajímavá informace. Když se udělal propočet toho, jaké město bude mít z VRT ten největší prospěch v rámci sítě TEN-T, je to právě Praha. Můžete to komentovat?

Přiznám se Vám, že to vůbec nevzešlo od nás, ale bylo to zmíněno právě panem Heraldem Ruijtersem, který nás tím opravdu potěšil. Takto je to postupně vnímáno a umocnilo se to díky tomu, kam jsme se už dostali s přípravou. Proběhne ovšem spousta dalších jednání o tom, jak to bude propojené, za jaké časy, kudy atd. Potěšilo mě, že to vzešlo ze zahraničí, a ne od nás. Tím pádem už to má svoji vážnost.

Má následující otázka se týká financování. Zazněla zde další důležitá informace a to, že je zde ochota být v určité souvztažnosti s evropskými zdroji pro české VRT. Je pro Vás tato informace klíčová?

Já si myslím, že je to klíčové nejen pro mě, ale pro celou Českou republiku jako takovou. Na dnešních bilaterálních jednáních jsme mluvili o tom, jak postupovat dál. Především jak informovat všechny vybrané lidi v Komisi o tom, že přípravy jsou skutečně takto daleko, že je to reálné a že benefity jsou na evropské úrovni, a ne pouze na té národní. Za mě tedy palec nahoru.

Tagy