EU version

Pozvánka na jednodenní výlet parním expressem z Pardubicka do Polska

Pozvánka na jednodenní výlet parním expressem z Pardubicka do Polska
foto: https://www.kamsdetmi.com/detail.html?id=99438/Pozvánka na jednodenní výlet parním expressem z Pardubicka do Polska
29 / 10 / 2021

Již tuto sobotu, 30. října zve Pardubický kraj ve spolupráci s Muzeem starých strojů v Žamberku nadšence železnice na mimořádnou mezinárodní jízdu historického parního expressu. Parní express se vydá z Ústí nad Orlicí přes Letohrad a Lichkov až do Polska, kde zastaví v Kladsku, městě Dzierżoniów a dojede až do železničního muzea ve Slezské Javořině (Dolnoslezské vojvodství).

„Tato jízda je symbolická, protože je součástí našeho plánu na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku a polskými partnery. Chtěli bychom připravit projekt pro uplatnění v operačním programu Interreg Česká republika - Polsko, tedy projekt financovaný z evropských fondů. Prvním krokem je podpis memoranda o spolupráci s našimi polskými partnery, což bychom rádi učinili právě v rámci této jízdy, která spojí Ústí nad Orlicí s polskou Slezskou Javořinou, kde se nachází velké železniční muzeum,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Parní express má vyrazit z Ústí nad Orlicí v půl deváté ráno a přes Letohrad a Lichkov se dostat do Polska, kde přes Mezilesí a Kladsko dorazí do města Dzierżoniów a pokračuje do partnerského železničního muzea ve Slezské Javořině. „V odpoledních hodinách se cestující budou vracet zpět s tím, že příjezd do Ústí nad Orlicí očekáváme okolo osmé hodiny večerní. Je to ideální šance nejen pro rodiny s dětmi podívat se do tohoto muzea,“ uvedl Michal Bednář z Muzea starých strojů a technologií ze Žamberka.

Sbírka železničního muzea ve Slezské Javořině se skládá z více než 150 železničních vozidel od let 1880 do 70. let minulého století. Sbírka obsahuje mimo jiné více než 40 parních lokomotiv německé, polské, americké a anglické výroby, dieselové a elektrické lokomotivy a sbírku vagónů a specializovaných železničních vozidel.

 

Tagy