EU version

Poslanec Novák (ANO) ke změnám v ČD: Koalice chce všude svoje lidi. Nelíbí se mi nominace na základě politické loajality. Manažer má být hodnocen podle výsledků

Poslanec Novák (ANO) ke změnám v ČD: Koalice chce všude svoje lidi. Nelíbí se mi nominace na základě politické loajality. Manažer má být hodnocen podle výsledků
foto: Alice Houserová- redakce /Poslanec Novák (ANO) ke změnám v ČD: Koalice chce všude svoje lidi. Nelíbí se mi nominace na základě politické loajality. Manažer má být hodnocen podle výsledků
01 / 02 / 2022

V železničních kruzích se mluví o změnách v dozorčí radě ČD. Z dozorčí rady mají být odvoláni její dlouholetí členové Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Podle serveru zdopravy.cz má na jejich místo nastoupit Petr Šlegr s vazbami na starou ODS a Tomáš Vrbík, letos v lednu jmenovaný náměstek ministra dopravy. Otazník stojí i nad křeslem samotného šéfa státního dopravce. Ve hře je podle informací redakce kandidát František Bureš, který je známý jako „Bazalův muž“.

Redakce RAILTARGET se zeptala politiků na to, co si myslí o možných personálních změnách v ČD (psali jsme zde a zde), o kterých jsme informovali jako první (čtěte zde). Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s poslancem Markem Novákem z hnutí ANO, který je členem Hospodářského výboru.

Myslíte si, že by manažeři, kteří jsou úspěšní a mají za sebou dobré výsledky, měli být nahrazeni na základě povolebních politických změn? Nebo by podle Vás měli tito manažeři pokračovat ve své práci a plnění dlouhodobých koncepčních plánů?

Manažer je od toho, aby řídil, ne aby byl řízen. Nastupující politická garnitura bohužel říká, že toto byli manažeři, kteří přežili starou vládu, přitom nebyli starou vládou ani dosazeni. Přístup výměny manažerů na základě toho, že byli loajální staré vládě se mi rozhodně nelíbí. Člověk má být hodnocen podle výkonu a výsledků, a ne podle toho za koho manažeroval. Bohužel u nás se asi nějakého normálního přístupu jen tak nedočkáme. Osobně jsem sám pracoval jako manažer v korporátní firmě v zahraničí a nikdy se nestalo, že když se vyměnil například manažer pro Evropu, že by vyměnil například ředitele na pobočkách. Bohužel, takto se chová nová pětikoalice, která si myslí, že všude dosadí svoje lidi a ono to bude fungovat. Bohužel ne, manažeři mají být schopní a úspěšní, ne loajální.

V mediálním prostoru přibývá také informací o tom, kdo má být do vedení ČD dosazen. Mluví se o jménech, která mají vazby na starou ODS, TOP 09, KDU-ČSL, dokonce jsou tam přímé vazby na lidi kteří působili ve vedení Českých drah, ČD Cargo a byli dokonce podezřelí z tunelování. Myslíte si, že takoví lidé mají mít přístup do vedoucích pozic státních podniků nebo by tam měli být lidé s čistým štítem, o kterých se v tomto smyslu nedá v médiích spekulovat?  

Rozhodně by to měli být lidé, kteří za sebou mají jakoukoli úspěšnou minulost. Ne neúspěšnou. Měli by mít zkušenosti s řízením a měli by se vyznat v tom daném oboru. To že se tam dostávají lidé, kteří mají vazby na politické strany, s tím já osobně až takový problém nemám, protože kde jinde ta politická strana toho odborníka vezme. Podívá se do řad svých členů nebo sympatizantů. Nemám problém s tím, aby byl takový člověk nominován například do dozorčí rady v oblasti, které rozumí. Musí ale danému oboru skutečně rozumět, ne jenom hlasovat, ale i klást otázky.

Myslíte si, že se mohl nový ministr dopravy Kupka ocitnout pod určitým zákulisním tlakem, aby tyto personální změny například v ČD, ČDC a SŽ provedl?

Ne, o tomto nevím a ani to nemohu potvrdit. Nemám o tom žádné informace. Pokud tam je dohoda pětikoalice, což je dost možné, že je, a celá pětikoalice se domluví kam na jaká místa koho jmenují, protože to není jenom o těchto státních podnicích, jsou další státní společnosti, kam stát nominuje zaměstnance, například do představenstev a dozorčích rad, aby dohlíželi na chod té společnosti. Myslím, že do toho určitě někdo mluvit může. Teď mě neberte za slovo, ale například někdo do toho může mluvit panu Jurečkovi, když řešil státní lesy. Momentálně je to však spíše na úrovní spekulací, nejsou k tomu žádné informace.

Tagy