EU version

Poslanec Feranec (ANO): Vláda se ke státním podnikům chová jako k dobytému území

Poslanec Feranec (ANO): Vláda se ke státním podnikům chová jako k dobytému území
foto: Milan Feranec/Milan Feranec
03 / 03 / 2022

Redakce RAILTARGET přináší další ze série exkluzivních rozhovorů s českými politiky o tématech železnice. Poslanec Milan Feranec (ANO) je členem Podvýboru pro dopravu. V letech 2014-2017 zastával také pozici náměstka ministra dopravy. Působil také v dozorčích orgánech dceřiných společností národního dopravce ČD-Telematika a ČD-Informační systémy.

RT: Myslíte si, že má v České republice nákladní železniční doprava dostatečnou podporu? Rok 2021 byl totiž Evropským rokem železnice, kdy bylo cílem podpořit železniční dopravu jako jediný udržitelný způsob přepravy a dostat tak maximální množství nákladu ze silnice na koleje.

Nákladní železniční doprava v České republice podporu doposud měla, i když v rámci omezených možností. Uvidíme, jaké praktické kroky předvede nová vláda. Podporu státu si tento druh dopravy nepochybně zaslouží.

RT: Jak hodnotíte první kroky ve funkci nového ministra dopravy Martina Kupky?

Nový ministr dopravy má výhodu v tom, že spousta projektů výstavby dopravní infrastruktury (dálnice, silnice I. třídy, železnice) je již připravena. Může je začít neprodleně realizovat. Jeho první kroky jsou však rozporuplné. I když tvrdí, že výstavba dopravní infrastruktury je jeho prioritou, došlo ke snížení rozpočtu SFDI, což je zdroj financování těchto investic. Také personální zemětřesení v Českých drahách nepřispívá ke stabilitě skupiny České dráhy. Chápu to tak, že koaliční strany chtějí dostat svoje lidi a zasloužilé straníky do orgánů státních firem.

RT: Co si myslíte o projektu vysokorychlostní železnice v České republice? Je dobře, že se jedná o jednu z vládních priorit?

Tento projekt má určitě smysl a přispěje k propojení Česka s okolními zeměmi. Je dobře, že je vládní prioritou, ale hodnotit to budu až podle výsledku.

RT:  Jaký je Váš názor na škrty v rozpočtu Ministerstva dopravy?

Rozpočet SFDI je nižší než původně plánovaný, a i příspěvek státu na podporu železniční dopravy je nižší. Obávám se, že jsou to škrty na nepravém místě. Ohrozí to realizaci některých projektů nejen na železnici. Doufám, že se vládní škrty nedotknou financování opatření ke zvýšení bezpečnosti v železniční dopravě (chráněné přejezdy, mimoúrovňové křížení atd.)

RT: Novým vládním rozhodnutím byla snížena sleva na jízdném, lidé si budou muset připlatit. Od 1.4.2022 bude sleva 50 % namísto současných 75 %. Co si o tomto vládním kroku myslíte?

Tyto tzv. „Babišovy slevy“ se v minulosti osvědčily a přispěly ke zvýšení počtu cestujících ve vlacích. V tomto případě se jedná o nepromyšlené škrty, neboť se především zvýší náklady na cestování těm nejzranitelnějším, a to nejen seniorům, ale i studentům. A přitom vlaková doprava je nejekologičtějším druhem veřejné dopravy.

RT: Jaký je Váš názor na personální změny v Českých drahách?

Bohužel, vláda se ke státním podnikům chová jako k dobytému území. Po vyhraných volbách se snaží obsadit vedení firem, včetně Českých drah, svými lidmi. Patrně vychází z toho, že kdo byl manažerem za předchozí vlády, bez ohledu na jeho odbornost a manažerskou zkušenost, musí být vyměněn.

Tagy