EU version

„PKP PLK bychom chtěli transformovat ve vládní agenturu,“ uvedl polský aktivista a politik Sterczewski

„PKP PLK bychom chtěli transformovat ve vládní agenturu,“ uvedl polský aktivista a politik Sterczewski
foto: Redakce RAILTARGET/Franciszek Sterczewski
28 / 11 / 2023

RAILTARGET představuje exkluzivní rozhovor s polským aktivistou a politikem Franciszkem Sterczewskim, který je od roku 2019 poslancem Sejmu. V rozhovoru jsme se věnovali dopravním prioritám, problematice emisních povolenek ETS či plánované nulové sazbě DPH na veřejnou dopravu.

Pane poslanče, v uplynulém období jste se v opozičních řadách v Sejmu věnoval dopravě. Co je pro Vás dopravní prioritou?

Chtěli bychom se věnovat struktuře správy železniční infrastruktury a převést lokální železniční trati z PKP PLK samosprávám vojevodství. Máme dobré příklady z Dolního Slezska nebo z vojevodství Pomořského, které se o trati starají efektivně. PKP PLK bychom chtěli transformovat z holdingu PKP na vládní agenturu, protože struktura podniku nepřináší výsledky, které bychom očekávali.

Modernizace a výstavba nových tratí je násobně dražší než by mohla být. Například koridor z Varšavy do Poznani se modernizuje déle než trvala 1. světová válka. Mnohé investice a modernizace realizované v Polsku na železnici se neprojevily žádným efektem pro cestující veřejnost. Sotva pár minut zrychlení spojů na mnoha tratích. Tuto absurditu chceme změnit a máme na to nástroje: vydáváme-li miliardy, musí vlaky jezdit rychleji a musí být více spojů. Dosud nám chyběl dialog mezi vládou, samosprávami a EU.

Těší nás, že budeme mít novou vládu a otevřela se nám šance odblokovat v EU prostředky pro Polsko z Národního plánu obnovy. Máme také možnost převést prostředky z mechanismu obchodování s emisními povolenkami ETS. Ročně z nich Polsko dostává 25 mld. PLN (140 mld. CZK). Kdybychom prostředky dokázali nasměrovat do dopravy a ušetřit zároveň emise, znamenalo by to skutečnou revoluci ve veřejné dopravě.

Také jiné státy mají problémy s tím, že na jedné straně se chystá zatížení dopravy a bydlení emisními povolenkami ETS, na druhé straně však chybí programy, které by v těchto oblastech způsobily skutečný modernizační efekt. Kam chcete konkrétně investovat prostředky z emisních povolenek?

Nyní jsme v procesu konstituování nové vlády. Čekáme na to, kdo bude ministrem infrastruktury. Věřím, že toto ministerstvo nebude jen pro infrastrukturu, ale bude i ministerstvem dopravy. Doprava se musí vrátit do názvu, což má symbolický význam a z věcného hlediska se musí stát prioritou. Dopravu musíme považovat za veřejný statek, jako je to u vás v České republice a v dalších státech, které považujeme za vzory pro Polsko.

Věřím, že bude také co nejvíce vlakových spojení z Prahy do Vratislavi, do Varšavy a do Krakova, aby se nejvíce cestujících mohlo přesunout z automobilů na železnici. Bude to rychlejší, levnější, efektivnější a příznivější klimatu a životnímu prostředí. Veřejná doprava se vyznačuje jen kladnými stránkami. Proto si myslím, že se musí stát absolutní prioritou pro stát, a sice na všech úrovních – vládní, samosprávy vojevodství, obcí a měst. V uplynulých letech jsme postrádali konsensus mezi všemi úrovněmi. Jestliže jej dosáhneme, budeme moci lépe plánovat investice.

Pro mne je skvělým příkladem hlavní nádraží ve Vídni, které je plně integrované do městské dopravy, ale je i investicí, která je součástí bytové výstavby. Investici umožnil dialog a shoda všech zúčastněných stran. Projekt je příkladem, že investice tohoto typu lze realizovat například v Poznani, odkud pocházím, ale i v jiných městech.

Na konci je ale nejdůležitější článek, kterým je cestující. Kupuje si jízdenku. Jak to v koaličních jednáních dopadne s předvolebním návrhem Občanské koalice zavést nulovou sazbu DPH na veřejnou dopravu? Prosadíte ho?

Myslím, že je velmi reálné, že návrh prosadíme. Kromě toho, že jízdenky na veřejnou dopravu by měly být co nejlevnější, musí cestující získat dojem, že služba, za kterou platí, vykazuje kvalitu. Věřím, že se například jako letos v létě 50 % vlaků nebude zpožďovat. Nejde tedy jen o cenu, ale také kvalitu, kterou lidé za cenu jízdenky obdrží. Aby se to změnilo, musíme reformovat tarifní systém. Musíme se pokusit o projekt levné jízdenky na všechny spoje, jaký zavedli v Německu. Nechceme slibovat konkrétní cenu, třeba 9 euro nebo 50 PLN, ale musíme se této otázce začít systematicky věnovat a poctivě kalkulovat. Jedině tak dosáhneme výsledku, aby se lidé masově přesunuli do veřejné dopravy.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám úspěchy v Sejmu i případně v budoucí vládě.

Tagy