EU version

Osobnost roku železniční infrastruktury Štefl: České společnosti jsou na vysokorychlostní tratě připravené

Osobnost roku železniční infrastruktury Štefl: České společnosti jsou na vysokorychlostní tratě připravené
foto: Archiv/Osobnost roku železniční infrastruktury Štefl: České společnosti jsou na vysokorychlostní tratě připravené
21 / 05 / 2022

Redakce RAILTARGET přináší rozhovor s Michalem Šteflem, který na konferenci Železnice 2021/2022, kterou pravidelně pořádají SUDOP PRAHA a.s. a Správa železnic, získal prestižní ocenění Osobnost roku železniční infrastruktury. Michal Štefl v současnosti působí například jako viceprezident Hospodářské komory České republiky a je předsedou představenstva Krajské hospodářské komory Jižní Moravy. Dlouhá léta působil jako finanční ředitel společnosti OHL ŽS a.s.

Dnes jste získal prestižní titul, ocenění Osobnost roku železniční infrastruktury, jaký je to pocit?

Tak samozřejmě je hezké, když si vzpomenou na člověka, už přeci jenom důchodového věku, ale nicméně přece jenom to neberu úplně jako osobně, že by to bylo jenom pro mě. Já si myslím, že to je spíš pro generaci těch lidí, kteří to prostě připravovali a realizovali železniční koridory, jako byli ti, jak jsme říkali Vosáhlové, Kantůrkové, Komárkové, Mlynářové, Růžičkové a řada jiných, Formánek, Burda, Kačena a tak dál, takže já si myslím, že to není jenom pro mě, že to bylo pro tu partu a samozřejmě medailí je málo a lidí je moc, tak náhodou jsem to dostal já, tak si toho zvlášť budu vážit. A jak jsem říkal, tak já jsem asi ve 4. generaci ajznboňák, takže tím spíš, že jo. Už pradědeček by na mě byl hrdý.

To je krásné slyšet. Vy sám jste osobností, která má opravu velké zkušenosti v oboru stavebnictví, chtěla bych se proto zeptat, jestli si myslíte, že jsou české firmy připraveny na projekt „VRTek“ a jejich výstavbu co se týče know-how a potřebných technologií?

Tak je potřeba říci, že právě před třiceti lety, když vlastně začínaly koridory, tak taky všichni dělali rychlost osmdesát, sto dvacet, ale nikdo nebyl zvyklý dělat na stošedesátku. Věřím tomu, že se české firmy naučí to málo, co jim chybí na tu dvoustovku, případně dvěstěpadesátku nebo třístovku. Je potřeba říct, že se to týká i výrobců komponentů, to znamená jsou tady pražce, jsou tady výhybky, jsou tady kolejnice, jsou tady komponenty k elektrifikaci, je tady AŽD, jsou tady stavební firmy, takže já určitě věřím, navíc celá řada z těch firem má propojení kapitálové na firmy ze západní Evropy, takže já si myslím, že to určitě nebude žádný problém a tak, jak to zvládl SUDOP v těch prvních přípravných stavbách, SUDOP Praha, tak si myslím, že to určitě zvládnou i české stavební firmy.

Moje poslední otázka míří k novému stavebnímu zákonu. Právě v návaznosti na Vaše zkušenosti z oboru stavebnictví bych se Vás ráda zeptala na Váš názor.

Hospodářská komora se  poměrně angažovala  v tom, aby stavební zákon byl co nejrychleji schválen, protože samozřejmě nás trápí to, že se některé stavby připravují deset i patnáct, možná i dvacet let, především stavby dopravního charakteru a nakonec o těch stavbách rozhoduje Nejvyšší správní soud nebo  soudy obecně a  mě se zdá, že by o tom měl rozhodovat Ministerstvo dopravy, když už ne ŘSD nebo Správa železnic, takže já se domnívám, že určitě rekodifikace stavebního práva je nesmírně nutná a  je škoda, že koalic,e opozice, kteří si vyměnili pozice, že se trošku v tom hrdli, ale já si myslím, že se nehrdli v té podstatě, to znamená zjednodušit a zkrátit, že možná tam jde jenom  o to, co zůstane na obcích  a co bude centralizováno, což si myslím, že je ten nejmenší problém, ta podstata je v tom, aby to bylo jednodušší a rychlejší a aby to netrvalo těch dvacet let. 

Tagy