EU version

Ohlédnutí za konferencí ŽESNAD: V letošním a příštím roce skončí významné výluky, říká náměstek Nejezchleb

Ohlédnutí za konferencí ŽESNAD: V letošním a příštím roce skončí významné výluky, říká náměstek Nejezchleb
foto: Archiv/Mojmír Nejezchleb
28 / 07 / 2022

RAILTARGET přináší v rámci letních ohlédnutí za největšími událostmi železničního sektoru rozhovory z letošní konference ŽESNAD.CZ, která proběhla ve Špindlerově mlýně. Dnes se můžete podívat na rozhovor s Mojmírem Nejezchlebem, náměstkem generálního ředitele Správy železnic pro modernizaci dráhy.

 

Pane náměstku, mohl byste v krátkosti shrnout témata Vaší dnešní prezentace?

Ve své prezentaci se budu zabývat připravovanými stavbami na železniční infrastruktuře, které souvisí se zlepšením stavu železniční sítě pro nákladní dopravu.

Jak se Vám tato konference líbí, protože je to přece jenom konference nákladních dopravců a ne infrastrukturní. Jaký máte tady pocit?

Myslím si, že na této konferenci jsem už potřetí. Z toho jsem dvakrát přednášel, poprvé loni a letos znovu. Na rozdíl od klasických infrastrukturních konferencí, kde se schází projektanti, naši investoři a stavební firmy, tak tady je to hodně o dopravcích, což je v pořádku a takto je konference zaměřena. Pro nás to přináší víceméně výzvy a konfrontace v určitých oblastech, které je potřeba intenzivně řešit mezi dopravci a Správou železnic.

Jedna z možných konfrontací může být k otázce výluk, se kterými se nákladní dopravci v tomto roce potýkají. Jaký je výhled do budoucna? Přibude množství výluk nebo naopak bude jejich množství klesat?

Myslím si, že v letošním a příštím roce skončí některé významné výluky, které podvazují nákladní dopravce. Patří sem zejména úseky Velín-Poříčany a v příštím roce pak Brandýs nad Orlicí-Ústí nad Orlicí. Výlukovat budeme nepochybně dál, ale už v ne tak složitých podmínkách a složitých úsecích, kde byla kapacita už před výlukovou činností na hraně. Výsledkem bude například, že téměř ve všech modernizačních stavbách Velín-Poříčany a také Brandýs nad Orlicí-Ústí nad Orlicí, ale také mezi Adamovem a Maloměřicemi, vkládáme nově kolejové spojky, které budou dělit úseky na dva mezistaniční, kde se bude možnost přejezdu a navýšení kapacity. 

To je určitě pro nákladní dopravce velmi dobrou zprávou, protože kapacita je jedním z oříšků, na který v současné době naráží. Hodláte v tomto ohledu dělat i další kroky než jen ty, které jste teď vyjmenoval? Má zkapacitnění české železnice ještě nějaká další řešení?

Řešení je také o zavádění systému ETCS do rutinního provozu, ale to bude až v okamžiku, kdy bude vybavena nejenom infrastruktura, ale i lokomotivy a dopravci. Otázkou je samozřejmě moderní zabezpečovací zařízení. Další otázkou jsou infrastrukturní opatření typu zřizování odboček v mezistaničních úsecích, posilování kapacity na zhlavích a další.

 

Tagy