EU version

Obří modelová železnice. Zveme vás na výstavu do Plzně

Obří modelová železnice. Zveme vás na výstavu do Plzně
foto: Kudy z nudy/Obří modelová železnice. Zveme vás na výstavu do Plzně
22 / 02 / 2023

Josef Němeček je nadšenec vláčků a provozovatel modelové železnice v Přešticích. Jeho výtvor má 15 metrů na délku a 5 metrů na šířku! Svou lásku k železnici sdílí se širokou veřejností prostřednictvím výstav. Na konci února navštíví Plzeň, kam můžete přijít obdivovat jeho umělecké dílo.

Modelové kolejiště je zhruba patnáct metrů dlouhé a pět metrů široké. „Provozujeme na něm zhruba dvacet vlakových souprav. Všechny pocházejí z mojí sbírky a ze sbírky mého syna, který jde v mých stopách,“ sdělil autor výstavy a vlakový nadšenec Josef Němeček.

Záliba v miniaturách vlaků se na něm projevovala už od dětství, když si hrál s dřevěnými vláčky. „Když jsem přišel do první třídy, dostal jsem první modely TT. V téhle velikosti je i tohle kolejiště. Táhne se to prostě se mnou dodnes,“ okomentoval.

Naprostá většina miniatur je vytvořena podle původních předloh vozů ČSD a ČD z 80. a 90. let minulého století.

Na zmenšené železnici, sto dvacetkrát, oproti reálnému světu, se objevují i auta, zvířata nebo dělníci. Podle Němečka mají děti takové detaily nejraději.

Skutečný most přes přehradu

Svět na železnici modelář vytvořil podle svojí fantazie a neodpovídá geograficky ani vzhledově žádnému místu. Němeček železniční svět vytvořil podle toho, co si vybavil z cest, na kterých byl a o čem usoudil, že by mohlo být pro diváka atraktivní.

Jedna zmenšená stavba však exaktně kopíruje její předlohu, a to je most přes přehradu Hracholusky.

Němeček tvrdí, že se doba během provozování mini železnice hodně změnila – dříve mohla po kolejišti jezdit jedna mašinka, pokud by na něm jezdily dvě, bylo nutné kolejiště přestavit. Dnes má k dispozici digitální řízení a každá mašinka má svůj vlastní dekodér – obsluha tak může pomocí ovladačů ovládat kteroukoliv z nich.

Němečkova výstava železnice bude k vidění 25. a 26. února v Plzni U Borského parku 3. K vidění bude jeho domácí modelová železnice s určitými prvky navíc. 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy