EU version

O LIBERTY budeme jednat na tripartitě. Černý scénář si nikdo nepřeje, říká šéf odborů, Ďurčo

O LIBERTY budeme jednat na tripartitě. Černý scénář si nikdo nepřeje, říká šéf odborů, Ďurčo
foto: Koláž redakce RAILTARGET/Roman Ďurčo / Liberty Ostrava
06 / 03 / 2024

Otevřený rozhovor o situaci v ostravské huti LIBERTY s předsedou odborové organizace OS KOVO, Romanem Ďurčem. Přečtěte si detaily o aktuálním dění v kauze, která hýbe Českem.

Podle posledních informací se již poosmé odložil návrat zaměstnanců LIBERTY Ostrava o další týden. Je podle Vás pravděpodobné, že dojde k dalšímu odložení?

Ano, je jisté, že dojde k dalšímu odložení návratu zaměstnanců. Technologicky to není možné bez energetiky Tameh, spustit výrobu a v případě dohody to bude minimálně měsíc trvat. 

Zaměstnanci jsou již několik týdnů doma na překážkách ze strany zaměstnavatele. Můžete prozradit, zda jsou stále optimističtí, nebo se již někteří z nich poohlížejí po novém zaměstnání?

Nálada mezi zaměstnanci je velmi negativní a máme informace, že někteří kolegové odchází. Je důležité, aby pro znovuobnovení výroby byli zaměstnanci připraveni k obnově výroby.

Na konci února došlo k demonstraci před branami LIBERTY. Kromě zaměstnanců přišla i široká veřejnost, které není osud LIBERTY lhostejný. Jaká byla celková účast?

Manifestačního mítinku se zúčastnily tisíce lidí. Především zaměstnanci LIBERTY byli vyjádřit své obavy o budoucnost sebe a svých rodin.

LIBERTY Ostrava je v regionu největším zaměstnavatelem. Hodláte například konfrontovat vládu, ministra průmyslu a obchodu či ministra práce a sociálních věcí? Pokud by nastal černý scénář a došlo k uzavření huti, mělo by to fatální důsledky pro region.

Rozhodně budeme aktuální situaci v LIBERTY chtít s vládou řešit na nejbližším jednání tripartity, kde bychom pokud možno chtěli probrat možnosti záchrany této hutě. Sociální dopady na region by ovlivnily desetitisíce zaměstnanců a jejich rodiny. Myslím, že si nikdo z nás nepřeje tento černý scénář.

 

Tagy