EU version

Naše škola rozjela dopravní vzdělávání, vrátila se k železnici a věnuje se i oborům, které mají výrazný přesah do budoucnosti, říká ředitel Střední školy technické a dopravní, Kovář

Naše škola rozjela dopravní vzdělávání, vrátila se k železnici a věnuje se i oborům, které mají výrazný přesah do budoucnosti, říká ředitel Střední školy technické a dopravní, Kovář
foto: Redakce RAILTARGET/Jan Kovář
08 / 03 / 2024

Redakce RAILTARGET přináší exkluzivní rozhovor s ředitelem Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové, Janem Kovářem. Ten prozradil, v čem jejich vzdělávání vyniká.


Pane řediteli, v čem je Vaše škola unikátní? Jaké obory zde mohou studenti v souvislosti s dopravou studovat?

Myslím si, že naše škola je naprosto unikátní tím, jak rozjela dopravní vzdělávání. Vrátila se k železnici a na druhou stranu se věnuje i oborům, které mají výrazný přesah do budoucnosti, jako je elektrotechnika nebo informační technologie. Zároveň nezapomínáme ani na řemeslné obory truhlář, zámečník, elektrikář.

Dnes jsme měli v rámci prohlídky školy možnost prohlédnout si simulátor, který byl prací studentů. Můžete krátce komentovat, co vše ten simulátor umí?

Je to simulátor řízení lokomotivy zkompletovaný z prvků řídícího pultu řady 362, který ovládá volně dostupnou počítačovou hru Train Simulátor. Stavěli ho naši studenti v rámci odpoledních kroužků a vnesli do něj naplno své vlastnosti a dovednosti: zručnost, kreativitu i znalost železničního prostředí. Dokázali si poradit s celou řadou problémů a nacházet řešení. Je to tedy opravdu technologický počin, který dnes převážně baví, protože si na něm dnes mohou další studenti zajezdit ve volných chvílích.

Kromě klasické teorie je pro studenty velmi přínosná praxe, která souvisí se spoluprací s firmami z oboru. Můžete krátce představit firmy, se kterými Vaše škola udržuje tento vztah?

Škola nabízí celkem osm oborů vzdělání, a proto spolupracujeme s desítkami firem. Jsou to firmy regionální, celorepublikově působící, ten přesah je opravdu veliký. Dlouhodobě nás podporují železniční dopravci, elektrotechnické a strojírenské firmy přímo z České Třebové a okolí a naši žáci u nich mají možnost stáží nebo praxí. Naprosto mimořádnou spolupráci jsme navázali s firmou Starmon, která nám pomohla vybudovat digitální modelové kolejiště s řízením provozu a laboratoř smart home technologií přímo ve škole. Myslím si, že další potenciál rozvoje je ve spolupráci na maturitních projektech a na zajímavých stážích, třeba i v zahraničí.

V dopravním sektoru se objevuje řada nových technologií. Drží s nimi Vaše škola krok?

Během dnešní návštěvy jsme mohli vidět, jak funguje dopravní sál řízený elektromechanikou, tak i nové digitální řízení. Snažíme se nezapomínat na historii, ale zároveň se posouvat do budoucnosti. Připravujeme se na další expanzi digitálních technologii a postupně je implementujeme do vzdělávacích programů.

Česká Třebová je tzv. „Mekkou české železnice“ a obecně dopravy. Jak funguje spolupráce s krajem, který je zřizovatelem Vaší školy?

Škola má své pevné místo v systému středních škol Pardubického kraje a usiluje o pozici regionálního centra v oblasti vzdělávání v elektrotechnice, informačních technologiích, kybernetické bezpečnosti a železniční dopravě. Zřizovatel školy podpořil projekt rekonstrukce společenského sálu v areálu na Skalce a vznik podnikatelského inkubátoru, který smysluplně propojuje vzdělávání i podnikavost.

Dnes navštívil Vaši školu ministr dopravy Martin Kupka. Zeptám se, je pro Vás důležitá i podpora a spolupráce s Ministerstvem dopravy v rámci dopravních oborů, které zde vyučujete? Jak sám pan ministr dnes řekl: „práce v dopravě = jistota zaměstnání“, a železnice má skutečně velkou budoucnost i u nás.

Pro nás je důležité ukázat, že jsme součástí celého komplexu přípravy a vzdělávání budoucích odborníků pro dopravu v ČR. Podpora pana ministra, podpora Ministerstva dopravy, dopravců a partnerů školy, je pro nás velice důležitá, protože ukazuje směr budoucím generacím našich žáků, že právě toto je ta oblast, která bude mít potenciál pro další rozvoj a příležitosti.

Co byste vzkázal případným zájemcům o studium na Vaší škole?

Vzkázal bych jim, že odborná střední škola, může být zábavnou půdou, kde se budou nejenom učit, ale také se potkají s novinkami, které je budou bavit. To, že k tomu občas patří nějaký dril a příprava, tak bez ní se zkrátka nikdo neobejde.

Tagy