EU version

Mými nejoblíbenějšími vagony jsou stará kupátka. Jsou mé dětství, přiznává Petr Jelínek

Mými nejoblíbenějšími vagony jsou stará kupátka. Jsou mé dětství, přiznává Petr Jelínek
foto: Petr Jelínek, Redakce RAILTARGET/Mými nejoblíbenějšími vagony jsou stará kupátka. Jsou mé dětství, přiznává Petr Jelínek
08 / 09 / 2023

Exkluzivně pro železniční magazín RAILTARGET poskytl rozhovor Petr Jelínek, železniční nadšenec a fotograf, jenž se popisuje jako „ten, který pečuje o krásu a lesk železničních vozidel ČD v OCÚ Střed“. Jelínek se stará o technický stav vozidel v Oblastním centru údržby Českých drah. Sdělil nám nejen to, co se mu na jeho práci líbí nejvíce, ale také čím tráví svůj volný čas či jaký železniční vůz je jeho nejoblíbenější.

Pracujete pro České dráhy, staráte se o technický stav vozidel v OCÚ střed. Co se Vám na této práci líbí?

Co se mi na práci líbí? Rozmanitost, každá oprava je jiná, má různá specifika, jsou jednodušší, některý zas časově náročný.

Měl jste rád železnici od dětských let, nebo si Vás získala až časem?

Měl jsem, a stále mám rád železnici a dopravu už od dětství.

Ve volných chvílích se věnujete focení vlaků. Máte představu kolik jednotlivých typů vlaků už máte ve své foto sbírce?

Vzhledem k tomu, že jezdím i do zahraničí právě kvůli vlakům a MHD, tak mám nespočet fotek všeho možného. Lokomotivy, vagony osobní, ale i nákladní, a samozřejmě i co k dráze přísluší, jako například nádraží, návěstidla a jiné.

Kterého z Vašich foto úlovků si vážíte nejvíce?

Kterého úlovku si vážím nejvíce. Na to je asi těžký odpovědět, zvlášť, když mám enormní množství fotek. Ale asi fotka dvou "retrovek" ze slovenského Zvolena, kde mám vedle sebe Laminátku 240.022 a vedle Brejlovce 754.054, nebo z Kežmarku T478.3300 s retro kupátkovými vagony.

Jaký železniční vůz je Vás nejoblíbenější?

Nejoblíbenější vagony mám stará kupátka, protože je to moje dětství, mám na ně skvělé vzpomínky, najeto v nich nespočet kilometrů, a právě ony jsou zdrojem různých mých akcí a výletů po ČR, ale i do zahraničí. Nepohrdnu ale ani moderními vlaky. V posledních měsících jsem přišel na chuť vozům Bmz, nebo velkoprostorovým Bpee, Bdpee, Bdmpee, nebo třeba InterJetu. Avšak vývoj jde pochopitelně dopředu, postupně se stará kupátka vyřazují, likvidují nebo odprodávají různým spolkům a nadšencům, takže po vyřazení z běžného provozu bude jistě možnost svezení tam.

Tagy