EU version

„Moderní vlaky přitahují více cestujících,“ říká o Panterech Tomáš Ignačák ze Škoda Group

„Moderní vlaky přitahují více cestujících,“ říká o Panterech Tomáš Ignačák ze Škoda Group
foto: Foto RAILTARGET/Tomáš Ignačák
04 / 06 / 2024

RegioPanter, osvědčený a neustále modernizovaný vlak, splňuje všechny bezpečnostní normy a nabízí vysoký komfort pro cestující, tvrdí President regionů CZ&SK a Central East a místopředseda představenstva Škoda Group. V exkluzivním rozhovoru pro RAILTARGET dále hovoří i o specifických úpravách pro PID, či o pozitivních zkušenostech ze zahraničí.

Nacházíme se na slavnostní první jízdě nového RegioPantera v provozu s cestujícími. Jaké jsou hlavní výhody tohoto vlaku?

RegioPanter je již lety ověřený vlak. My tento vlak postupně upravujeme a dále modernizujeme. RegioPanter splňuje veškeré bezpečnostní požadavky železniční dopravy a odpovídá všem normám. Navíc vlak nabízí poměrně významný komfort pro cestující, který byl částečně upraven pro potřeby Pražské integrované dopravy, a to nejen z pohledu vnějšího barevného schématu, ale rovněž proběhly některé dílčí úpravy v interiéru. Především v počtu sedadel první třídy. Další úpravy proběhly v oblasti informačních a dalších systémů.

Zmínil jste také otázku bezpečnosti. Můžete konkretizovat některé bezpečnostní standardy pro cestující?

Tento vlak splňuje veškeré parametry, které jsou kladeny z hlediska platných TSI norem, mezi které patří řada bezpečnostních prvků, od pevnosti skříně až po použití bezpečnostních systémů jako ETCS. Rovněž odpovídá standardům přepravy, například invalidních spolucestujících.

Domníváte se, že tyto nové jednotky RegioPanter budou motivovat cestující k většímu využívání vlaků oproti ostatním druhům dopravy?

Určitě! Naše zkušenosti s nasazením nových vlaků, nových RegioPanterů, jsou kladné. Vždy po nasazení flotily nových vlaků výrazně vzrostl počet cestujících. Jsou to konkrétní případy z dalších krajů a regionů v České republice. 

Na tiskové konferenci jste uvedl, že obliba RegioPanterů je i v ostatních koutech České republiky a v zahraničí. Mohl byste přiblížit pozitivní zkušenosti ze zahraničí?

S jednotkami RegioPanter se můžete svést, kromě České republiky, například na Slovensku. Aktuálně dodáváme tyto vlaky v upravené podobě pro Lotyšsko a do konce roku také do Estonska.

 

Tagy