EU version

Ministr Kupka: Personální změny v ČD Cargo jsou uzavřenou kapitolou, v příštích týdnech dojde ke změnám na Správě železnic

Ministr Kupka: Personální změny v ČD Cargo jsou uzavřenou kapitolou, v příštích týdnech dojde ke změnám na Správě železnic
foto: Archiv/Martin Kupka
30 / 03 / 2022

Redakce RAILTARGET přináší exkluzivní rozhovor s ministrem dopravy Martinem Kupkou o výběrovém řízení na nového generálního ředitele ČD, novém šéfovi národního dopravce Krapincovi, personálních změnách v ČD Cargo i o dalších plánovaných změnách, tentokrát ve Správě železnic.

Před malým okamžikem jste uveřejnili jméno nového ředitele Českých drah, splňuje z vašeho pohledu pan Krapinec všechny nároky kladené na uchazeče ve výběrovém řízení?

Výběrové řízení proběhlo za jasných a transparentních podmínek. Doporučení výběrové komise bylo jednoznačně ve prospěch Michala Krapince, protože se v něm potkává znalost prostředí Českých drah a zároveň jednoznačná a pozitivní manažerská zkušenost. Myslím, že všechny kvalifikační předpoklady nejenom naplňuje, ale je zároveň i příslibem pro České dráhy, že bude schopen zvládnout složité období, které je teď čeká. Od období spojeného s propadem tržeb zapříčiněným Covidem-19, ale i v souvislosti s dramatem ukrajinské krize. Mimochodem to, jak České dráhy dokázaly jako jedni z prvních vyjet pomoci ukrajinským uprchlíkům, si zaslouží určitě velké poděkování a stojí za to tenhle čin také vyzdvihnout. Věřím, že s Michalem Krapincem se zaměří na co největší kvalitu služeb, nové produkty pro cestující a pochopitelně i na stabilizaci ekonomické stránky, protože České dráhy mají naději na to, se zařadit mezi úspěšné národní dopravce v rámci nejenom České republiky, ale i Evropy.

Jak bylo avizováno, pan Krapinec nastoupí do funkce 4. dubna. Jaký by podle Vás měl být první krok, na který by se měl zaměřit?

Logicky by se měl přesně a kriticky podívat na současný ekonomický stav, v jakém České dráhy přebírá.  V tom smyslu bude mít k dispozici i základní analýzu ekonomické situace ČD. Myslím si, že první kroky také budou muset vést do Bruselu a k jednotlivým dcerám Českých drah tak, aby celá skupina fungovala co nejlépe a dokázala ve složitém období zajistit finanční prostředky nejenom na holou existenci, ale i nezbytné prostředky pro rozvoj.

Proběhly určité personální změny v Dozorčí radě ČD Cargo. Plánujete i další personální změny ve vedení ČD Cargo nebo je tahle kapitola už uzavřená?

Kapitola je už uzavřená, dal jsem také veřejně jasně najevo, že současnému řediteli ČD Cargo, panu Tomáši Tóthovi, důvěřuji, že bude schopen společnost dále rozvíjet. Už údaje za minulý rok ukazují významně rostoucí tendenci. Myslím si, že je to také důležitá zpráva pro celou skupinu. Co se týče Správy železnic, tak tam dojde v nejbližší době k obměně správní rady, což je očekávaným krokem.

Můžete zmínit nějaké jméno nových kandidátů do Správní rady Správy železnic?

V tuto chvíli všichni kandidáti procházejí pohovory nominačního výboru, což je novým mechanismem v rámci České republiky. Nechci dopředu nic víc prozrazovat, ale předpokládám, že v horizontu tří neděl budeme mít možnost oznámit nové složení správní rady.

Změnami ve správní radě personální změny Správy železnic skončí nebo se bude měnit i obsazení jiných vedoucích postů?

 Poté, co jsem měl možnost se seznámit se situací ve Správě železnic, jsem jasně řekl, že správní rada projde proměnou. Před managementem stojícím v čele jsou opravdu klíčové úkoly, které bude plnit. Mají moji plnou podporu pro to, abychom zvládli investovat a modernizovat železniční síť, také zvládli nejrychlejší přípravu vysokorychlostních tratí a všech dalších nových projektů. 

 

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace