EU version

Ministr Kupka k POZE: Doháníme resty předchozí vlády. Zajišťujeme finance a urychlujeme notifikaci v EU

Ministr Kupka k POZE: Doháníme resty předchozí vlády. Zajišťujeme finance a urychlujeme notifikaci v EU
foto: Archiv/Martin Kupka, ministr dopravy
29 / 04 / 2022

Redakce RAILTARGET přináší další z rozhovorů s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Tento rozhovor byl natočen v Děčíně, kde pan ministr navštívil železniční infrastrukturní stavby a zúčastnil se také slavnostního otevření přístaviště. Tématem rozhovoru nebyla jen situace na Děčínsku, ale i jednání s německým ministrem dopravy nebo aktuální stav okolo poplatků POZE, které jsou velkým tématem především pro železniční nákladní dopravce.

 

Dnes Vás naše redakce doprovází na vaší cestě do Děčína. Jak hodnotíte stav zdejších infrastrukturních projektů?

Probíhá tady důležitá rekonstrukce části železniční trati mezi nádražím Děčín východ a Prostředním Žlebem. Je to úsek dlouhý 1,4 km. Celkově do něj Správa železnic investuje více než 1 miliardu Kč. Jsou to nezbytné kroky. Pokud by se nepodařilo zrekonstruovat jak tunelovou část, tak most přes Labe, znamenalo by to další nezbytná omezení jak rychlostní, tak ale i kapacitní. Takže tato rekonstrukce je opravdu důležitá a budou ji využívat zejména nákladní vlaky.

Včera jste absolvoval jednání s německým ministrem dopravy. Můžete ve stručnosti shrnout jeho program?

Ta klíčová témata byla podpora Ten-T, což v překladu znamená podpora vysokorychlostních tratí v České republice. Jde o společný projekt Německa, České republiky a Rakouska, který se jmenuje Via Vindobona. Je to klíčově spojení, na které navazují další nové a modernizované trati, které usnadní nové a moderní propojení České republiky, tak aby vysokorychlostní trať sloužila jako organická součást celé modernizované železniční sítě. Další témata se vztahovala k českému předsednictví Evropské unie, kde půjde o konkrétní nové regulační nástroje, ale třeba také podporu celé sítě pro dobíjecí sítě pro moderní bezemisní dopravu včetně dobíjecích bodů.

Tématem českých nákladních dopravců jsou poplatky POZE. Před schválením novely zákona Parlamentu nedošlo k jeho notifikaci v Evropské unii. V dotačním fondu navíc nejsou peníze. Jak k této situaci mohlo dojít a jak si to vysvětlujete?

Tady bohužel doháníme rest předchozí vlády, která pro úhradu POZE v rámci programu Roket nevyhradila v tom svém vysoce schodkovém rozpočtu ani korunu. To je jedna věc. Hledáme finanční prostředky, jak tuto finanční podporu zajistit. Je to ale slib předchozí vlády. Teď je na nás, abychom se pokusili s tím vypořádat. Zároveň urychlujeme notifikaci v Evropské unii, tak abychom zajistili pro ten zákon, který prošel v minulém roce oběma komorami Parlamentu, i jeho faktické naplnění. To, aby opravdu železniční dopravci, ale třeba i dopravní podniky, které mají část spojů elektrifikovaných, nemuseli POZE platit. 

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace