EU version

Ministr Kupka: Exšéf rezortu Havlíček by měl odpovídat na to, jak ČD nakupovaly podíl v ČD Telematika

Ministr Kupka: Exšéf rezortu Havlíček by měl odpovídat na to, jak ČD nakupovaly podíl v ČD Telematika
foto: Archiv/Martin Kupka, ministr dopravy
08 / 04 / 2022

Ministr dopravy redakci RAILTARGET poskytl exkluzivní rozhovor, ve kterém komentuje nejenom ostrá slova svého předchůdce, Karla Havlíčka, ale i aktuální témata. Jak probíhal výběr nového člena představenstva ČD Lukáše Svobody a kdy dojde k plánovaným změnám ve Správě železnic?

Před pár dny jsme zveřejnili rozhovor s ex-ministrem Havlíčkem, který tvrdí, že hrozí rozprodej majetku Českých drah a jejich dceřiných společností. Můžete se k tomu vyjádřit?

Jsou to nesmysly a myslím si, že pan exministr Havlíček se snížil na úroveň pavlačových drbů a nejrůznějších spekulací. Myslím si, že takhle nemůže zodpovědný politik vystupovat, ale tuhle podivnou cestu si vybral on sám.

Pan Havlíček kritizuje i personální změny u národního dopravce, co si o tom myslíte?

Nepamatuji si, že by pan exministr Havlíček někdy dělal výběrové řízení, které by bylo veřejné, v němž by všichni členové komise byli dopředu známí, kdy by existovala audio stopa a záznam ze slyšení všech uchazečů. Nevím o tom, že by udělal nějaké výběrové řízení. Tím víc mě překvapuje, že tohle výběrové řízení se všemi zmíněnými atributy kritizuje. Jmenování Michala Krapince novým generálním ředitelem Českých drah bylo takto otevřené, veřejné a jednoznačné. Dokonce i v dozorčí radě, kde jsou zástupci zaměstnanců, prošlo jednomyslně. Tak nevím, o čem pan exministr Havlíček mluví. Možná mu došlo, že se věci dají dělat dobře a dělá mu pak radost je zbytečně poškozovat.

Věc, na kterou pan Havlíček opakovaně upozorňuje, je privatizace ČD Cargo. Je tohle v jednání?

Pan Havlíček by měl spíše odpovídat na to, jakým způsobem nakupovaly České dráhy podíl v ČD Telematice. To je zajímavý účet, a ten už bohužel známe. Stát měl možnost, potažmo České dráhy, koupit podíl v roce 2014 za 190 milionů CZK. Nakonec je kupoval až v minulém roce za více než 800 milionů CZK. Bylo by dobré se pana Havlíčka zeptat, kde jsou tyto peníze. A co se týče ČD Cargo, nemám v úmyslu rozprodávat majetek Českých drah v žádném případě. Teď je naopak na nás, abychom dokázali nastartovat další rozvoj celé skupiny České dráhy a dokázali postavit České dráhy na nohy. Nachází se ve velmi složitém období, kterým procházely v uplynulých letech z důvodu covidu a teď čelí dalším problémům v souvislosti s Ukrajinou. Tohle je náš úkol, a proto jsme taky obměnili vedení, o kterém musím říct, že je opravdu pevné. Já osobně očekávám od nové sestavy, že přinese jasné zpřehlednění struktury ČD a vyšší kvalitu pro cestující. Náš záměr je opravdu zkvalitňovat služby a rozšiřovat ty služby, které mají ČD přinášet více peněz.

Velkým tématem, které se točí okolo Českých drah, je i možnost jejich kótování na burze, přičemž stát by si nechal většinu akcií a část akcií by se mohla prodat. Je to téma, se kterým přišel v rámci předvolební kampaně v parlamentních volbách pan Zbyněk Stanjura, současný ministr financí. Je tohle téma na stole?

Sledujeme samozřejmě i situaci jinde ve světě, zejména v Evropě. Já jsem přesvědčený, že prvotním úkolem je dát dohromady fungování ČD v přehledné struktuře. Osobně se domnívám, že v tuto chvíli není na stole kótování ČD na burze. Obávám se, že by to mohlo vést k tomu, že by se část podniku dostala do rukou jiného národního dopravce a nešlo by tedy o krok, který by byl v našem národním zájmu.

Včera byl jmenován poslední člen představenstva Českých drah, který by měl mít na starosti především oblast financí. Stal se jím pan Svoboda, který v současné době zastává funkci finančního ředitele ČD Telematika. Můžete uvést něco k tomuto výběru?

Vím, že nový pan generální ředitel se sešel s několika lidmi a bavil se s nimi o perspektivě ČD a svém záměru dát do pořádku významně zaúvěrovanou společnost. Volba nakonec padla na pana Lukáše Svobodu a já jsem ji následně potvrdil.

Také bych se chtěla zeptat na současný stav Správní rady Správy železnic, jmenování nových členů a odvolání některých původních. Máte konkrétní datum, kdy tyto změny přijdou?

Byl bych rád, kdyby změny přišly do konce dubna. Je to očekávaný krok po volbách, kdy se obmění správní rada Správy železnic.

Tagy