EU version

Ministr Kupka: Čeští železniční dopravci zvládli ukrajinskou krizi na výbornou a ví se to o nás i v zahraničí

Ministr Kupka: Čeští železniční dopravci zvládli ukrajinskou krizi na výbornou a ví se to o nás i v zahraničí
foto: Archiv/Ministr Kupka: Čeští železniční dopravci zvládli ukrajinskou krizi na výbornou a ví se to o nás i v zahraničí
24 / 06 / 2022

RAILTARGET přináší exkluzivní rozhovor s ministrem dopravy Martinem Kupkou o českém předsednictví v Radě EU. Jaké jsou hlavní cíle v oblasti dopravy a jak může české předsednictví ovlivnit projekt VRT?

Můžete v krátkosti shrnout priority rezortu dopravy pro české předsednictví?

V oblasti samotné dopravy to bude dohoda ohledně sítě TEN-T, což je cesta pro Českou republiku, jak financovat výstavbu vysokorychlostních tratí a další modernizaci železniční sítě. Zároveň, tou další prioritou je dohoda ohledně toho, jak bude vypadat dobíjecí infrastruktura, případně infrastruktura pro plnění vodíkem. Tady už jsou jasné představy a my bychom rádi zachovali tu dohodu, kterou jsme i teď podporovali. Je střízlivější, představovala ji také Francie v rámci svého předsednictví. Nechceme abychom tady tlačili tak, jak to mají v úmyslu některé jiné státy na urychlování výstavby dobíjecích bodů. Chtěli bychom zachovat jako kontrolní termíny roky 2025 a 2030. Rok 2025 v té střízlivější podobě, tak, aby každých 60 kilometrů na síti TEN-T byl dobíjecí hub pro osobní vozidla o celkovém výkonu 1400 kilowatt.

Jak může české předsednictví ovlivnit projekt výstavby VRT a jeho financování?

Pokud se podaří dojít na konec dohody ohledně sítě TEN-T, tak se nám otevírají možnosti zajištění financí z Evropské unie na vybudování té sítě. A evropské euro bude pro nás v tomto směru důležitá část toho financování. 

Čeští dopravci, ať už České dráhy nebo ČD Cargo, se zapojili do humanitární pomoci Ukrajině a momentálně se zapojují i do odvozu obilí z Ukrajiny. Chtěla bych se zeptat, jestli je to podle Vás dobrá reprezentace pro Českou republiku, právě v souvztažnosti na předsednictví v Evropské unii?

Čeští železniční dopravci zvládli ukrajinskou krizi na výbornou a ví se to o nás i v zahraničí. Pomáhali jsme v dodávkách zbraní, humanitární pomoci a v převozu uprchlíků. Teď pomáháme Ukrajině zajistit převoz obilí zároveň do přístavů severu a jihu Evropy. Ukazuje se, že znalost prostředí a logistických řetězců je v tomto ohledu naší velkou výhodou. Je s tím samozřejmě spojené i budování co nejlepších obchodních podmínek do budoucna pro obnovu Ukrajiny.   

 

 

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace