foto: FB - Ondřej Lochman/Ondřej Lochman
Opoziční zastupitelé tendr na nové vysokokapacitní vlaky pro Prahu a Středočeský kraj opakovaně kritizují. Senátor, středočeský zastupitel a místopředseda krajského Výboru pro dopravu Ondřej Lochman (STAN) však tvrdí, že žádnou kritiku nezaznamenal.
Tendr na zajištění železniční dopravní obslužnosti Prahy a Středočeského kraje je předmětem opakovaných debat. Kritici upozorňují na otázky transparentnosti, nastavení technických podmínek, dostupnost informací pro zastupitele i veřejnost a také na to, zda jsou podmínky skutečně nastaveny tak, aby umožnily co nejširší hospodářskou soutěž. Senátor a středočeský zastupitel Ondřej Lochman (STAN) je ale přesvědčen, že celý proces byl připravován odpovědně a transparentně.
Lochman: Projektový tým přistupuje k soutěži odpovědně
Lochman vývoj celé zakázky sleduje prakticky od počátku. Připomíná, že už se před několika lety řešilo, zda budou nová vozidla pořizována přímo do majetku kraje, nebo prostřednictvím dopravců. „Po zodpovězení této otázky, kdy nám nastavený legislativní rámec v České republice prakticky neumožňuje pořídit takto velkou flotilu vozidel do vlastnictví, vzniknul projektový tým i s účastníky hl. m. Prahy a dalšími odborníky, včetně Transparency International, která se na monitoring takto významných zakázek specializuje,“ zmínil zapojení neziskové organizace do procesu.
Podle něj projektový tým přípravu tendru zvládl: „Na základě mých zkušeností se zástupci týmu mohu říct, že přistupuje k řešení soutěže maximálně odpovědně a transparentně a přípravě se dlouhodobě věnuje.“ Oproti původnímu harmonogramu vzniklo půlroční zpoždění. U podobně velkých zakázek to však podle Lochamana není nic mimořádného: „Oproti původnímu harmonogramu vzniklo určité zpoždění, což je však u takto významných zakázek běžné, a je vyváženo kvalitnější přípravou celé soutěže.“
Psali jsme
Poslanec a středočeský zastupitel Tomáš Doležal kritizuje průběh železničního megatendru Prahy a Středočeského kraje. Chybí mu otevřenější komunikace…
Lochman: „Nejsem si vědom, že by tendr byl takto kritizován“
Jedním z hlavních témat, která tendr dlouhodobě provázejí, je míra otevřenosti vůči zastupitelům a veřejnosti. Lochman však na otázku, zda považuje současný postup zadavatelů za dostatečně otevřený, reagoval tím, že o žádné větší kritice tendru neví: „To je pro mě překvapivá informace. Nejsem si vědom, že by tendr byl takto kritizován a předpokládám, že by se ozvali také zástupci Transparency International.“
Kritika tendru se přitom v posledních měsících objevila opakovaně. Redakce RAILTARGET již dříve přinesla názory středočeského zastupitele Tomáše Doležala. Poslanec zvolený za SPD komunikaci okolo tendru dlouhodobě hodnotí negativně a ani po několika měsících obrat nenastal: „Přístup vedení kraje se nezměnil, informovanost a otevřenost vůči zastupitelům i veřejnosti je velmi nízká až nulová. Na to, o jak rozsáhlou a finančně náročnou veřejnou zakázku jde, i vzhledem k tomu, že její výsledek ovlivní podobu dopravy ve Středočeském kraji na dlouhá desetiletí dopředu, je to až zarážející.“
Psali jsme
Klíčové jednání Výboru pro dopravu Středočeského kraje, kde se očekávala debata o megatendru na provoz jednotek EMU 400, bylo zrušeno rozhodnutím…
K dostupnosti informací se kriticky vyjádřil také člen středočeského Výboru pro dopravu Roman Štěrba. Ten upozornil, že jako člen výboru nemá k dispozici informace v rozsahu, který by u tak významné zakázky očekával: „Informace o běžícím tendru mám z médií, na dotazy pokládané na Výboru pro dopravu mi ze strany radního pro veřejnou mobilitu není odpovídáno s odkazem na běžící tendr a důvěrnost.“
Konečnou nabídku podají jen dva dopravci
Lochman zdůrazňuje, že podle informací, které obdržel na Výboru pro dopravu, soutěž úspěšně směřuje do závěrečné fáze. Připomněl také, že i tato informace byla komunikována veřejně: „Toto bylo komunikováno mediálně a také v rámci veřejného materiálu, který byl schválen Zastupitelstvem Středočeského kraje na březnovém zasedání. Zároveň bylo již dříve zveřejněno, že soutěže se účastní tři zájemci, což v rámci trhu považuji za předběžně velmi slušný zájem.“
Podle informací redakce se však závěrečné fáze tendru účastní pouze dva dopravci – České dráhy a RegioJet. Dva soukromí dopravci Arriva a Leo Express postupně ze soutěže odstoupili. Druhý jmenovaný po sérii neúspěšných námitek dokonce podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Chceme celou soutěž zrušit a znovu ji smysluplně vypsat. To je také důvod, proč jsme se soutěže neúčastnili,“ napsal redakci Emil Sedlařík, tiskový mluvčí společnosti Leo Express.
Psali jsme
Megatendr Prahy a Středočeského kraje na železniční dopravní obslužnost čelí další kritice. Leo Express tvrdí, že soutěž je nastavena jako zbytečně…
Riziko vozidel bez referencí? Kvalitu vynutí sankce
Redakce se Lochmana ptala také na názor odborníků, podle kterých je tendr nastaven tak, že umožňuje účast i dopravcům s vozidly od výrobce, který nemusí mít dostatečné aktuální reference z obdobného provozu. Podle kritiků by se tak na vytížených příměstských linkách mohly objevit jednotky, které nemají dostatečně ověřenou historii v podobných podmínkách. Místopředseda Výboru pro dopravu Středočeského kraje o tomto možném problému tendru neví: „V tomto směru jsem ještě podobné informace neobdržel.“
Tato otázka je v debatě o tendru důležitá zejména proto, že nové vlaky mají sloužit na páteřních a velmi vytížených příměstských linkách. U takového provozu nejde jen o samotnou dodávku vozidel, ale také o jejich spolehlivost, dostupnost náhradních dílů, servisní zázemí a schopnost zvládat každodenní nápor cestujících v okolí Prahy.
Psali jsme
Zakázka za zhruba 140 miliard korun má na desítky let změnit podobu železniční dopravy v Praze a Středočeském kraji. Vedle debat o ceně…
Zkušenost s předchozími dopravními soutěžemi ve Středočeském kraji podle něj ukazuje, že kvalitu a spolehlivost lze hlídat prostřednictvím správného nastavení smluv: „Pokud je mi známo i z autobusových soutěží, které proběhly v minulých letech, spolehlivost provozu je zajištěna prostřednictvím přísně nastavených sankcí a standardů kvality. Mohu konstatovat, že po vysoutěžení autobusových linek ve Středočeském kraji jsem jakékoliv zhoršení kvality a spolehlivosti provozu nezaznamenal, naopak autobusy obdržely jednotný vzhled, jsou klimatizované, čisté a často i nízkopodlažní,“ uzavírá Lochman.