EU version

Krapinec k rekordnímu zisku ČD: Nasadíme 22 tisíc sedaček v nejmodernějším standardu a v úplně nových vlacích

Krapinec k rekordnímu zisku ČD: Nasadíme 22 tisíc sedaček v nejmodernějším standardu a v úplně nových vlacích
foto: Redakce RT / public domain /Michal Krapinec
07 / 05 / 2024

Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah v exkluzivním rozhovoru pro RAILTARGET představil revoluční investice do modernizace vozového parku. Rekordní zisk národního dopravce si tak užijí i cestující!

Před malým okamžikem byly prezentovány výsledky hospodaření Českých drah za rok 2023, které jsou rekordní. Je tam zisk čtyři miliardy, můžete to krátce komentovat, čím to bylo způsobeno?

Není to blesk z čistého nebe. Já věřím, že je to výsledné úsilí celého týmu Českých drah, který se o to zasloužil. Kdybychom se o tom měli bavit, tak říkám, že je to řada opatření na nákladové i na výnosové stránce. Hlavní věcí na výnosové jsou asi modernizace vozového parku a investice, které přiměly naše cestující jezdit s námi vlakem a kupovat si od nás jízdenky. A na nákladové stránce to je celá řada projektů i v rámci opravárenství. Je to normování spotřeby práce, je to řízení nákupních komisí pro veřejné zakázky, je to snížení závislosti na externích poradcích. Hodně věcí si děláme sami a věřím, že dobře. 

Průlomovým bodem je i samostatná sekce osobní dopravy, která je v absolutním rekordu. Čím to je způsobeno a je to odrazový můstek i do dalších let? Vnímáte to jako výzvu? 

My to vnímáme jako nutný předpoklad udržení vlakové dopravy. Kdybychom neměli osobní dopravu v zisku, tak si dlouhodobě nezasloužíme na trhu podnikat. Za nás je to nutný předpoklad, v tomto trendu budeme určitě pokračovat.

V souvislosti s rekordním ziskem, pocítí nějaké nové výhody i cestující? Dostanou například nějaké extra služby, které dříve byly zpoplatněné, za výhodnějších podmínek?

To, co dostanou cestující, a co ocení nejvíce, jsou právě ta nová vozidla. My v letošním roce nasadíme úplně nové vlaky s celkem 22 tisíci sedaček. Půjde o nové jednotky a soupravy v tom nejmodernějším standardu. A já věřím, že to je právě to, co naši cestující chtějí, a co ocení.

 

Tagy