EU version

Karlovarský kraj bojuje o své mladé. Odliv obyvatel pomalu ustává, shodují se místní politici

Karlovarský kraj bojuje o své mladé. Odliv obyvatel pomalu ustává, shodují se místní politici
foto: RAILTARGET/Předvolební debata v Karlovarském kraji
18 / 09 / 2024

Kam se Karlovarský kraj podařilo v rámci jeho rozvoje posunout za poslední období zhodnotili zástupci kraje. Spousta témat ale hledá řešení v dlouhodobém horizontu a zůstávají tak jako agenda pro nově zvolené zastupitelstvo.

Kraj se dlouhodobě potýká s odlivem obyvatelstva, zejména mladých lidí, což neprospívá jeho rozvoji do budoucna. „Čeká nás práce na tom, aby mladí lidé neodcházeli z našeho regionu v pouhelné době, máme spoustu bohatých programů. Už se podle průzkumů začíná dít to co jsme chtěli, spousta mladých lidí podepisuje smlouvy, díky kterým se vrátí k nám do regionu, „ řekl Jan Picka, 4. kandidátky Volba pro kraj, 1. místostarosta města Sokolov.

Přidal se k němu architekt a projektant železničních vozidel, expert České pirátské strany pro oblast dopravy Jan Plomer za Piráty: „Vnímám velkou hybnost po covidu, zejména co se týče zbavování negativního obrazu Karlovarského kraje. Cítím v poslední době aktivizaci obyvatel. Způsobeno to je marketingovým vystupováním kraje. Lidé kteří mají kreativní a kulturní obor už cítí pevnou půdu pod nohama a jsou aktivnější. Spousta takových žije i mimo Karlovarský kraj a odešli tam kde najdou uplatnění. Pro nás bude nutné být s nimi v kontaktu, abychom znali jejich potřeby, aby se tito lidé do našeho kraje vrátili.“

Pro atraktivitu kraje co se týče životní úrovně je důležitá dostupnost zdravotní péče. Právě Karlovarský kraj se potýká s nízkými stavy personálu, obvodních lékařů, gynekologů a dalších specialistů. „Podařilo se nám významně změnit zdravotnictví, ale samozřejmě to je věc dlouhodobého horizontu. Snažili jsme se ale stabilizovat situaci s personálem. Výsledek se již dostavuje, ale zejména viditelný bude až za pár let. Stovka lékařů, kteří teď studují jsou již teď vázáni působit v Karlovarskem kraji, Podporovat je budeme samozřejmě i po dobu jejich působnosti tady,“ řekl Petr Kulhánek, lídr kandidátky Starostové a nezávislí, hejtman Karlovarského kraje.

„Zdravotnictví je velký problém jak z personálního hlediska tak v technologiích. Máme hotelovou školu, která byla evropsky významná, ale bohužel my se staráme, až když je něco ve špatném stavu a dokud něco funguje tak to nikdo nepodporuje a není to předmětem zájmu,“ navázal na téma školství Martin Hurajčík, 3. kandidátka hnutí ANO, starosta města Mariánské Lázně.

Petr Kulhánek naopak připomněl, že kraj se rozvíjí také v oblasti školství a otevírá dva nové ambiciózní obory. „Otevírají se dva nové obory, jeden z nich je Kinantropologie a wellness specialista na poptávku lázeňských zařízení. Druhým oborem je Digitální technologie a managment, což je také obor vysoce poptávaný na trhu práce a do budoucna bude zájem o tento obor podle mě stále vysoký.“

Kraj je bývalým uhelným regionem a řešení jeho rozvoje a průmyslu má tak svá specifika. Pro obnovu uhelných regionů byl zřízen fond, který s rozvojem pomáhá zejména Moravskoslezskému, Ústeckému a Karlovarskému kraji „Regionální rozvoj se projeví vždy trochu později, je důležité si vytvořit síť partnerů se kterými se dá kraj dále rozvíjet. Fond spravedlivé transformace bylo pro všechny tři kraje výzva, ale musím říct, že s čerpáním z fondu jsme měli asi nejméně komplikací. Dokonce jsme si řekli o více peněz, protože je stále řada ambiciózních projektů,“ pochválil dobrou administrativu v této oblasti Patrik Pizinger, dvojka na kandidátce Místní hnutí nezávislých za harmonický  rozvoj obcí a měst, starosta města Chodov, člen Rady Karlovarského kraje pro oblast regionálního rozvoje.

K investicím a rozvoji průmyslu se vyjádřil také Picka: „Mínusem je, že na Sokolovsku máme průmyslovou zónu, nedělali jsme zelené plochy, ale chtěli jsme tam vrátit průmysl a pracovní příležitosti, ale investoři tam prozatím nejsou v takové míře. To musím říct, že se zatím nepodařilo.“

Naopak Hurajčík si myslí, že investoři v kraji jsou, ale bylo by potřeba takových, kteří do kraje přinesou více než jen finance. „Naštěstí do Karlovarského kraje míří investoři, ale bylo by dobré, kdyby to byli investoři s přidanou hodnotou, kteří by podporovali infrastrukturu, která je důležitá pro celkový rozvoj regionu,“ řekl Hurajčík.

Problematikou kraje je mezi jinými bezpečnost, kterou kraj v minulém období musel řešit prozatímními opatřeními v podobě městské policie. „Velká položka, která se nepovedla, je bezpečnost. Máme obrovský podstav co se týče Policie ČR. Vydáváme mnoho milionů prostředků, abychom suplovali práci Policie ČR. To není stížnost na policii ale na orgány, které to mají řešit. Musíme na ně vyvíjet tlak, aby se situace změnila,“ zdůrazňuje naléhavost situace Hurajčík.

„Povedlo se nám investovat do kvalitních projektů, například do dětského sportu. Posílili jsme městskou policii. Ale je tedy pravda že to je zoufalé řešení zoufalé situace s policii ČR,“ přidal se Picka.

Naopak pozitiva zmínil Pavel Motešický, krajský zastupitel, vedoucí provozu, 2. kandidátky SPD a Trikolora: „Na poli bezpečnosti se podařilo řešit otázku lidí, kteří se zapletli s drogami. Máme drogové koordinátory, kteří pracují dá se říct dobrovolně. Jako kraj se snažíme jim finančně pomáhat.“

Jiří Vaněček, lídr kandidátky ODS, obchodní ředitel, zastupitel města Karlovy Vary pochválil práci, která se odvedla v krušnohorské oblasti. „Chráněná krajinná oblast Krušné hory má ustanovené ty ostrovy tak, aby se nadále mohly rozvíjet i přiléhající obce. To bude dobré pro zvednutí prestiže Krušných hor, které se v minulých letech příliš netěšily, ale zároveň to nebude brzdit obyvatele a obce. Několik let se pracovní skupina setkávala například se starosty a vytvořily se tak materiály k chráněné krajinné oblasti. Pokud by to takto bylo i ze strany ministerstva, byl bych spokojený,“ řekl Vaněček.

Tagy