EU version

Jsme lídrem bezpečnosti na trhu a držíme laťku opravdu vysoko, komentuje otevření simulátoru pro nákladní dopravu šéfka DVI Drápelová

Jsme lídrem bezpečnosti na trhu a držíme laťku opravdu vysoko, komentuje otevření simulátoru pro nákladní dopravu šéfka DVI Drápelová
foto: Redakce/Radka Drápelová
12 / 03 / 2024

Přinášíme exkluzivní rozhovor s předsedkyní představenstva Dopravně vzdělávacího institutu Radkou Drápelovou. Odpověděla nám na naše dotazy týkající se nového simulátoru ČD Cargo, který DVI ve svém školícím centru v České Třebové provozuje.

Ráda bych se zeptala na otevření nového simulátoru ČD Cargo v České Třebové. Kvitujete, že ČD Cargo zakoupilo simulátor, který povede ke zvýšení bezpečnosti provozu na české železnici?

Určitě ano. My jako DVI jej provozujeme. Takže jsme rádi, že byl doplněn další simulátor, který je nyní pro nákladní dopravu, a že ČD Cargo jako naše „sestra“ svěřilo provoz do našich rukou.

České dráhy mají nyní ve skupině již třetí simulátor. Hodnotíte kladně, že ve skupině ČD je i Dopravní vzdělávací institut, prostřednictvím kterého mohou ČD školit veškeré profese, které potřebují a zároveň odborně provozovat tyto simulátory?

Určitě. Velice si vážíme toto, že jsme to právě my, Dopravní vzdělávací institut, který může tyto simulátory provozovat pro skupinu Českých drah a myslím si, že je to vizitka toho, že jsme lídrem bezpečnosti na trhu a držíme laťku opravdu vysoko.

Čím je simulátor v České Třebové speciální?

Nový simulátor v České Třebové je speciální tím, že je určený pro nákladní dopravu. Další simulátory, které mají České dráhy jsou určeny pro osobní dopravu. Takže nyní se mohou strojvedoucí ČD Cargo školit na simulátoru, který je speciálně určen pro nákladní dopravu.

Budou uvolněny kapacity pro externí zákazníky mimo skupinu Českých drah na tomto novém nákladním simulátoru?

To je otázka předčasná, protože se společností ČD Cargo máme smluvní vztah a zatím zde nemáme tuto možnost. V jednání to zřejmě bude někdy v budoucnosti, zda tato možnost bude existovat.

Slavnostního představení simulátoru ČD Cargo v České Třebové se zúčastnil osobně ministr dopravy Martin Kupka. Můžete krátce komentovat, jak se mu v budově DVI líbilo? Jaká místa navštívil, zdali se setkal s lektory a se žáky?

Byli jsme velice poctěni návštěvou pana ministra, a že si při příležitosti zprovoznění simulátoru ČD Cargo našel čas a prohlédl si prostory našeho Dopravně vzdělávacího střediska v České Třebové. Měl možnost navštívit výuku, promluvit si s kurzisty, s posluchači, byl se podívat i v ubytovacích kapacitách, kde naši kurzisté tráví volný čas. Mimo jiné navštívil také naši jídelnu a měl možnost ochutnat oběd, který byl na ten den připraven pro kurzisty. Jeho návštěvy si velice vážíme a věřím, že se mu u nás líbilo.

Můžete krátce zmínit, jaké kurzy DVI v České Třebové nabízí?

V našem Dopravním vzdělávacím středisku máme tzv. Centrum technického vzdělávání, kde probíhají kurzy zejména pro strojvedoucí. Jsou to jak opakované kurzy, tak kurzy pro získání licence. Kousek dál od našeho střediska máme dále v České Třebové svářečskou školu, ve které probíhají kurzy svářečů. Děláme je nejen pro externí partnery, ale i pro skupinu ČD. Je zde tedy možnost se vzdělávat i v této oblasti.

Bezpečnost na železnici je opravdu velkým tématem. Řekla bych, že je to velké téma přímo pana ministra Kupky, který se snaží být v této oblasti velice aktivní. Ministerstvo dopravy v kooperaci s dalšími entitami dělalo dotazníkové šetření mezi strojvedoucími. Myslíte si, že by se v těchto aktivitách mělo pokračovat a jak v tom byl zapojen Dopravně vzdělávací institut?

Zapojeni jsme byli tak, že jsme byli realizátorem dotazníku. Dotazník jsme sestavovali a Drážní úřad jej poté rozesílal jednotlivým dopravcům. Bylo to z iniciativy ministerstva, za což jsme velmi vděční. Myslím si, že by se v tom mělo pokračovat. Pokud se nepletu, tak dotazník by se měl letos, po dvou letech, zopakovat. Domnívám se, že o této aktivitě budeme jednat. Společně s Drážním úřadem a ve spolupráci s Ministerstvem dopravy bychom po dvou letech aktualizovali tento dotazník.

Klíčové je nastavení spolupráce v rámci celé skupiny ČD. Jak vy vnímáte roli Českých drah, například v nastavování cílů pro tento rok, v roli nových trendů atd. Protože ČD jsou přeci jen akcionářem DVI.

Vnímáme to velmi významně a je to pro nás opravdu důležité.  Spolupráci, dovolím si říct, máme v současné době velmi dobře a úzce nastavenou. České dráhy nám jako naše mateřská společnost vytyčují určitou strategii a směr, kterým se budeme dále ubírat. S tímto nám pomáhá spolupráce s Odborem řízení lidských zdrojů na Českých drahách, který vede paní náměstkyně Blanka Havelková. Spolupráce s nimi je v současné době na vynikající úrovni.

Tagy