EU version

Náměstek Ješeta exkluzivně k situaci na Ukrajině: Bude-li potřeba, jsme připraveni nabídnout další vlaky, ale i naše kapacity jsou omezené

Náměstek Ješeta exkluzivně k situaci na Ukrajině: Bude-li potřeba, jsme připraveni nabídnout další vlaky, ale i naše kapacity jsou omezené
foto: Archiv/Jiří Ješeta
02 / 03 / 2022

Redakce RAILTARGET přináší exkluzivní vyjádření náměstka ministra dopravy pro osobní dopravu, Jiřího Ješety k situaci na Ukrajině. Jaké další kroky se připravují? Mají České dráhy ještě kapacitu na to pomoci? Připravuje se "vlaková nemocnice"?

RT: Chtěla bych se zeptat na současnou situaci co se týče kapacity vlaků. Situace začíná být s náporem krizová. Mají České dráhy dostatečnou kapacitu pro převoz uprchlíků? Plánujete například další pomoc Polsku v tomto ohledu?

České dráhy aktuálně pro humanitární vlaky vyhradily čtyři soupravy, dvě operují na Slovensku a dvě jsme právě půjčili kolegům v Polsku, kteří s nimi zajišťují vnitrostátní polskou dopravu právě z Přemyšle směrem na Wroclaw a bude-li potřeba, jsme připraveni zajistit další vlaky v počtu jednotek kusů, protože i naše kapacity jsou samozřejmě limitovány. Nicméně ještě dva nebo tři vlaky jsme schopni dát dohromady, potom bychom museli případně dojít i k nějakému omezení pravidelné dopravy, ale to není možné udělat bez rozhodnutí nebo bez dohody s ministerstvem dopravy.

RT: Objevila se videa, jak České dráhy jezdí do krizových oblastí. Osobní vlaky jsou na cestě tam naplněné nejrůznějším humanitárním materiálem pro pomoc a zpátky vozí uprchlíky. Takže je zajištěna maximální efektivita. Plánujete ale přesto i nějakou další spolupráci s nákladními dopravci právě v otázkách přepravy materiálu?

My máme domluvenou s naší dceřinou společností ČD Cargo, že nám poskytnou poštovní vozy. Budeme-li potřebovat zvýšit kapacitu právě na přepravu humanitární pomoci. To je možné zrealizovat v řádu dnů, bude-li to potřeba. Zatím kapacita osobních vozů je dostatečná.

RT: Polsko mimo jiné vypravuje i vlak na hranici s Ukrajinou, kterým sváží třeba raněné. Je to s nadsázkou taková improvizovaná nemocnice. Uvažujete o tom i vy? Že byste postavili nějaké vlakové jednotky, ve kterých by byl profesionální zdravotnický personál, nebo nějací dobrovolníci, zdravotnický materiál, léky a tak podobně?

To už vlastně proběhlo a probíhá, přepravujeme na palubách humanitárních vlaků i zdravotnický materiál a zaměstnance českého Červeného kříže, kteří pomáhají právě s ošetřením a péčí o uprchlíky. Bude-li potřeba to rozšířit, tak jsme na to připraveni. Dnes se například řeší právě přeprava zdravotnického materiálu na polsko-ukrajinské hranice do Přemyšli a České dráhy budou s touto přepravou vypomáhat. 

 

Tagy