EU version

Konference je příležitostí, jak se dozvědět více o evropských dotacích, říká Dragoljub Rajic

Konference je příležitostí, jak se dozvědět více o evropských dotacích, říká Dragoljub Rajic
foto: Archiv/Dragoljub Rajic, ředitel železničního klastru pro jihovýchodní Evropu
16 / 08 / 2022

RAILTARGET vám přináší exkluzivní rozhovor s Dragoljubem Rajicem, ředitelem železničního klastru pro jihovýchodní Evropu. Jak si užil lublaňskou konferenci Výzvy a příležitosti pro železniční společnosti a dodavatele v období po covidu a jaké akce na železnici připravuje do budoucna?

 

Jste jedním z hlavních organizátorů této konference ve slovinské Lublani a já bych se vás ráda zeptala, jak se vám líbila? Jaký z ní máte pocit?

Myslím si, že konference je velmi dobrá, protože spojuje lidi z železničního průmyslu a mnoho z nich se nyní dozvědělo o nových příležitostech, o evropských projektech, které jsou financovány z EU na podporu evropských společností, aby se dostaly mimo Evropu a na železniční trhy v Norsku, Kanadě nebo Spojených státech. Diskutujeme také o možnostech zapojení do projektů ve Velké Británii, protože i tam mají vysoké rychlosti, a o dalších velkých projektech. Je dobré, když se na jednom místě sejde hodně lidí z železničního byznysu, protože pro ně objevují šance a je zajímavé, že některé slovinské firmy, které dnes byly přítomny, neměly 5-7 let žádná setkání a jsou pouze ve své zemi. Tento druh konference je velmi dobrý, protože všichni tito lidé mají šanci se setkat, zejména po období Covidu a všech omezeních v cestování.

Tato konference má také, řekněme, praktickou část, kdy se můžete setkat se slovinskými společnostmi. Můžete nám o tom říci něco bližšího?

Ano, jsme zvyklí organizovat obchodní návštěvy v některé zemi a poslední den celé návštěvy je pak konference a některé slovinské firmy, zejména strojírenské, které jsou velmi inovativní a mají umístění svých výrobků na zahraničních trzích, a my to vidíme v praktickém prostředí na kolejích a jak některé projekty fungují a nejen fungují, ale také vysvětlují, jak tyto inovativní technologie vyvíjejí. Zejména pro slovinské společnosti je velmi důležitá ochrana životního prostředí a jejich řešení jsou stoprocentně šetrná k životnímu prostředí.

A se kterými společnostmi jste se setkal?

Setkali jsme se společností ELPA ve Velenje a také společností Q Techna, která má na starosti interoperabilitu ve Slovinsku, ale má 66 inženýrů a má velké zkušenosti s různými druhy výkonů v oblasti železničních technologií a inženýrství pro železnici.

Příští rok by se měl konat veletrh SEE Mobility a já bych se vás ráda zeptala, zda už jste začali s přípravami pro tento veletrh?

Ano, máme v plánu uspořádat veletrh pravděpodobně koncem května příštího roku, ale nyní také komunikujeme s našimi partnery, s vládou Srbska, protože Srbsko je zemí, která bude veletrh hostit, a myslím, že možná během InnoTransu budeme znát konečné datum pro příští rok. Máme zájem o účast na veletrhu nejen ze strany regionálních firem, ale z celé Evropy. Některé z nich jsou vystavovateli, některé návštěvníci a doufáme, že na příštím veletrhu budeme moci propagovat nové nápady a obchodní postupy.

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace