EU version

Jak vidí současnou situaci nynější náměstek ministra dopravy, Tomáš Vrbík? Rozhovor o nové vládě i škrtech v rozpočtu

Jak vidí současnou situaci nynější náměstek ministra dopravy, Tomáš Vrbík? Rozhovor o nové vládě i škrtech v rozpočtu
foto: Hospodářská komora/Tomáš Vrbík
11 / 02 / 2022

Tomáš Vrbík je náměstkem současného ministra dopravy Martina Kupky. Tento post je pro Vrbíka návratem do politiky. V minulosti působil jako vedoucí poradců Petra Nečase, náměstka ministra životního prostředí nebo jako ředitele Kabinetu ministra financí ve vládě Mirka Topolánka. Dříve působil i v US-DEU, ale v roce 2009 se navrátil do své domovské strany, ODS. Dřívějšího účastníka politické scény a nového náměstka ministra dopravy vyzpovídaly Lidovky.cz a řeč byla nejen o státním rozpočtu.

Jelikož se nynější členové koalice nacházeli dříve v opozici a cílem jejich kritiky byl i návrh státního rozpočtu pro rok 2022, nikoho nepřekvapí, že se ho nová vláda snažila přepracovat. Dle Tomáše Vrbíka by ministerstva měla mít dost financí na potřebné výdaje a neměla by tak být novým rozpočtem nijak ohrožena. Vrbík také vyjádřil nesouhlas s výší deficitu státního rozpočtu, který už třetím rokem přesahuje únosnou mez. Nová vláda by podle něj měla vyslat signál, který dá jasně najevo, že vrhat se cestou vysokých schodků je dlouhodobě neudržitelná strategie. Náměstkovi se nelíbí, že by pak mohli občané nabýt pocitu, že stát i ministerstva utrácejí prostě proto, že mají z čeho. Plánované škrty jsou dle Vrbíka však spíše symbolické, jelikož i tak bude rozpočet v deficitu téměř 300 miliard korun. Mnoho aktivit státu prostě není možné nadále financovat v dosavadní míře, jelikož si na spoustu věcí musíme půjčit. I to je důvod, proč se bude snižovat sleva na jízdném od 1. dubna ze 75 procent na 50 procent.

Vláda bude dle Vrbíkových slov nejspíše muset škrtat v bolestivých místech, ale neměla by za žádných okolností sahat na investice. Např. v rámci dopravy je vynaložena velká snaha o udržení investic do rozjetých staveb, jak v oblasti silniční dopravy, tak na železnici. Ne všude se však dá šetřit. Mezi složitá místa k úsporám patří ministerstvo obrany a ministerstvo vnitra.

Podle Tomáše Vrbíka je možné snižovat budoucí schodky státního rozpočtu, aniž by docházelo ke zvyšování daní.  A to především reformou výdajové politiky státu. To však neznamená, že k úpravám daní nedojde, ať už při reformě výdajové politiky nebo jako případná reakce na legislativu Evropské unie. Mezi některé možné budoucí daně by mohla patřit daň digitální, kterou už některé státy zavedli a jiné ji zvažují. Naopak daň z příjmu nebo DPH by se změn dočkat neměly. Všechny tyto plány mají však jednu důležitou podmínku, tou je stabilní ekonomický růst. Je totiž pochopitelné, že bez stabilního růstu nemůžeme plánovat stejně stabilní nárůst výdajů státu. Stejně tak ovlivní hospodaření státu budoucí výše inflace, která poslední dobou roste.

Klasickým dilematem v hospodaření státu jsou dva směry. Za prvé možnost vyšších daní a následné přerozdělování dle potřeb státu, nebo daně nižší a tím ponechání peněz v kapsách občanů, kteří se mohou sami rozhodnout na jejich užití. Tato vláda by ráda nechávala více peněz v rukou občanů, kteří by tak mohli sami rozhodovat, na co peníze použijí.

Dalšími elementy, které je podle slov náměstka Vrbíka třeba důsledně zvážit jsou platy státních zaměstnanců, růst důchodů apod. Došlo totiž k navyšování, které neodpovídá ekonomické situaci, v níž se Česká republika nachází. Většina občanů souhlasí, že práce lékařů, policistů, armády, nebo kvalitních úředníků, by měla být také patřičně ohodnocena. Ale stát bohužel nemůže přistupovat na navyšování těchto položek rozpočtu jen dle kvality odvedené práce, ale hlavně dle možností, které umožňuje finanční situace země. Dobrý úmysl v tomto případě bohužel nestačí, nemáme-li ho, jak zafinancovat. Jeden z důležitých bodů hospodářské politiky státu je najít udržitelnější formu důchodové reformy. Jak však sám Tomáš Vrbík poznamenal, toto téma má velmi komplikovanou cestu k řešení.

Dobrým příkladem úpravy výdajové politiky jsou dle náměstka ministra dopravy dálniční známky. Jejich cena se neměnila podle dlouhodobé strategie, ale spíše podle nálad a potřeb jednotlivých vlád. Možností, jak oceňovat dálniční známky by mohla být pravidelná valorizace na základě inflace a případně i rozšiřování kvality a délky českých dálnic.

Ožehavým tématem nejen posledních let, ale také do budoucna, je situace na trhu nemovitostí. Dle náměstka Tomáše Vrbíka není možné se v tomto tématu nijak zdržovat a rychle provést úpravy stavebního zákona, jehož návrh už má na stole poslanecká sněmovna. Nejen pomoci rychlosti výstavby, ale také finanční stimuly vůči obcím, pro spolupráci s developery. To jsou možné budoucí berličky, které by mohly postavit tuzemských trh nemovitostí na nohy. Vláda má v plánu podporovat všechny formy bydlení a stejně tak podporu investorů. Např. zkrácením odpisů, snížením DPH na rekonstrukci anebo výstavbu bytů.

Novou vládu hodnotí Tomáš Vrbík pozitivně. Dle něho je složena ze zkušených politiků, kteří mají dlouhodobé působení v různých sférách politiky, což pokládá za zásadní. Neukázalo se jako dostačující, když se politikem stal někdo, kdo byl pouze ve vedení firmy. Stejně jako podnikání je politika specifickým typem prostředí, a to je nutné znát a orientovat se v jeho vodách.

Tagy