EU version

„Intermodální přeprava v Evropě roste a bude růst i nadále,“ říká Maciej Cetnerowski, LTG Cargo Polska

„Intermodální přeprava v Evropě roste a bude růst i nadále,“ říká Maciej Cetnerowski, LTG Cargo Polska
foto: Maciej Cetnerowski/RAILTARGET
26 / 01 / 2024

Během veletrhu Transport Logistic 2023 v Mnichově měla společnost RAILTARGET možnost vést zajímavý dialog s Maciejem Cetnerowskim, ředitelem pro rozvoj intermodální dopravy ve společnosti LTG Cargo Polska. Uprostřed rušného dění na jednom z nejvýznamnějších setkání v oboru se pan Cetnerowski podělil o zasvěcené pohledy na prudký růst a strategické iniciativy společnosti LTG Cargo Polska, klíčového hráče v evropském odvětví železniční logistiky.


Právě se nacházíme na veletrhu Transport Logistic v Mnichově. Ráda bych se vás zeptal, jaké možnosti zde vidíte.

Je to skvělý veletrh! Je to tak obrovské místo, kde jsou přítomny všechny společnosti z různých částí logistického byznysu, a my jsme zde jako LTG měli spoustu skvělých setkání, jak moji litevští a ukrajinští kolegové, tak samozřejmě já jako zástupce LTG Polsko. Myslím, že náš byznys poroste, a je velmi důležité se s lidmi co nejvíce setkávat osobně, a veletrh v Mnichově je pro to ideálním místem.

A jak roste váš byznys v Polsku?

Byl to bláznivý rok, kdy jsme vyrostli z toho, že jsme v podstatě neměli žádné lokomotivy, a do konce roku jsme jich měli třicet a příští rok jsme přibrali další, takže jsme jednou z nejrychleji rostoucích železničních společností v Polsku a pravděpodobně i v Evropě. Jsme nadšeni budoucností a samozřejmě děkujeme naší litevské mateřské společnosti, že nám poskytla podporu, abychom mohli růst tak rychlým tempem.

LTG také realizuje specializovanou dopravní trasu mezi Ukrajinou a, řekněme, Polskem. Mohl byste nám tuto službu rychle představit?

Ano, samozřejmě. Když vypukla válka, bylo pro nás velmi důležité podpořit naše sousedy na Ukrajině. Pro Litvu bylo také důležité podpořit Ukrajinu, takže jsme se velmi soustředili na hranice. Jako LTG Polsko jsme podepsali dohodu o přejezdu na Ukrajinu s našimi lokomotivami, takže jsme se snažili přesunout co nejvíce nákladu a pomoci. Zpočátku to bylo jen obilí, ale teď jsou to pohonné hmoty a další produkty a myslím, že i v příštím roce budeme Ukrajinu podporovat tímto způsobem.

Zaměřujete se na intermodální dopravu. Mohl byste nám o ní něco říci v souvislosti se službami LTG?

Děláme hodně intermodální [přepravy]. Naší vlajkovou lodí je samozřejmě přeprava z Kaunasu do Duisburgu. Čtyřikrát týdně převážíme návěsy a kontejnery a tento byznys bude růst. Snažíme se ukázat pobaltským státům, že intermodální přeprava je velmi důležitá, a naši klienti jsou velmi nadšení. Intermodální přeprava se provádí mnoha způsoby. Z Ukrajiny přepravujeme také obilí a kontejnery, protože se jich hodně přesouvá do přístavu v Klaipedě, kde se musí přepravovat v kontejnerech. Intermodální přeprava v Evropě roste a v příštích několika letech ještě poroste.

Dalším veletrhem bude TRAKO v Gdaňsku. Jak se na tuto velkou akci připravujete?

TRAKO se bude týkat i železničního byznysu a samozřejmě si myslíme, že je pro nás jako poskytovatele železničních služeb velmi důležité, abychom tam byli. Rádi se setkáme i se všemi našimi partnery a klienty. A samozřejmě je to jedno z nejlepších měst v Polsku. Gdaňsk je místo, odkud pocházím, takže se na to velmi těším a doufám, že to bude minimálně takové jako v Mnichově.

Tagy